Raybüs en kısa sürede Sivasta olacakRaybüs en kısa sürede Sivasta olacak
AK Parti Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan, Sivas-Kangal-Divriği arasında faaliyet göstermesi planlanan raybüsün en kısa sürede kente kazandırılacağını söyledi. Bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirten Memecan, raybüste seyahat sırasında turistlerin tarih ve tarihi yapılarla ilgili bilgilendirileceğini de söyledi.
AK Parti Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan, demiryolu yolculuğunun karayolu seyahatine göre daha konforlu olduğunu belirterek, Sivas-Kangal-Divriği arasında sefer yapacak hızlı raybüsün turizme katkı sağlayacağını söyledi. Bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirten Memecan, raybüsün Divriği’ye ulaşım konusunda mesafe ve süreyi kısaltması halinde Divriği’ye gidiş gelişin çok kolay olacağını belirtti.
Memecan, “Daha önce müsteşarımız Habib Bey ile konuşmuştuk. O zaman bana Nisan-Mayıs gibi demişti. Şimdi tekrar konuştuğumuzda bir tarih söyleyemedi. Buraya en kısa sürede Raybüsü kazandıracağız. Sivas-Divriği mesafesi başka ilçelere benzemiyor. Gerçekten çok sıkıntılı. Bir de turist gelecek buraya. Yani biran önce raybüsün devreye girmesi lazım. Bu konuda bakanımızın da desteklerini bekliyoruz. En kısa sürede olması lazım. Karayolu ile ilgili çalışmalar da var ancak karayolu ne kadar olursa olsun, bir tren seyahati karayolu seyahati gibi değil. Tren seyahati karayoluna göre daha rahat oluyor. Araba seyahati ne kadar düzgün yol olursa olsun yorucu oluyor. Mesafe ve süreyi kısaltırsa gidiş geliş çok kolay olacak. O zaman Turist getirmek de çok kolay olacak.”
SİVAS’IN TARİHİ ANLATILACAK…
Hızlı raybüs seferleri yapılırken yolculara seyahat sırasında Sivas ile ilgili, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile ilgili bilgiler verileceğini belirten Memecan, bu yönüyle de kente gelenlerin dolu dolu bir yolculuk yapacaklarını söyledi..
Memecan, şu şekilde konuştu:
“Vagonları Divriği Ulu Camii’nin tarihini de anlatacak şeylerle süsleyip donatacak olursak, buradan Divriği’ye gidene kadar ‘Selçuklu kenti nedir, Selçuklu tarihi nedir? Divriği’de Mengücekliler ne yapmıştır?’ bu konularda bilgilendirme yapılacak. O zaman yerli ve yabancı turistler çok daha ilgiyle gelecek. Gidildiği yerde yine altyapı olarak restoranların olması, yerel yiyeceklerin sunuluyor olması yine bütünü tamamlayacak parçalardan. Bu konuyu Divriği’de esnaf odaları başkanı ve Kaymakam beyle konuştuk. Oraya gelen turistler, oradaki kültürü anlasın, yenilen yemekleri tanısın, el sanatlarını da görebilsin. Bunlar olacak inşallah plan ve projelerimiz içerisinde.

Kaynak: www.sivasinsesi.com

Reklamlar