Sanayicinin Lojistik Sorunları Kartepede Masaya YatırıldıSanayicinin Lojistik Sorunları Kartepede Masaya Yatırıldı
Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneği (KATSİAD) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Kartepe 1.Lojistik Sempozyumu Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneği (KATSİAD) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Kartepe 1. Lojistik Sempozyumu Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kara, hava ve tren lojistiğin masaya yatırıldığı sempozyumda Kartepe’nin lojistik olarak önemine değinilirken Cengiz Topel Havalimanı Müdürü Çelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sempozyumda, aralarında Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın yanı sıra lojistik taşıyıcı kooperatifleri yönetim kurulu üyeleri, Yuvacık Mehmet Suha Uçar Lojistik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, fabrikaların lojistik sorumluları ve firma temsilcilerinden oluşan davetli topluluğu hazır bulundu.

Moderatörlüğünü Beykoz Lojistik Yüksek Okulu öğretim görevlisi Derya Saatçioğlu’nun yaptığı sempozyuma panelist olarak İMMİB yönetim kurulu üyesi Sedat Özçelik, Frigolog AŞ Osman Altunel, Cengiz Topel Havalimanı Müdürü Hakan Çelik, Köseköy Lojistik ve Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı İbrahim Küçük, TCDD Genel Müdür

Yardımcısı Mustafa Kıyıllıoğlu, TCDD Şube Müdür Yardımcısı Burhanettin Sarı katıldı. Panelistler sempozyumda lojistiğin önemi, Türkiye’nin lojistik konusunda son geldiği durum ve bu durum içerisinde Kocaeli ve Kartepe’nin konumu ve önemi, kurulmakta olan Köseköy Lojistik Merkezi, taşıyıcılar kooperatiflerinin konumu ve gelecekleri konularını masaya yatırdı. Üretici ile tüketici arasındaki köprü görevini üstlenen iş kolunun lojistik olduğu ve bu işin ne kadar önem taşıdığının işlendiği sempozyumda açılış konuşmasını KATSİAD Başkanı Celalettin Kırboz yaptı. Kırboz, Kartepe’nin stratejik konumundan ve lojistiğin giderek artan öneminden yola çıkarak bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini, sağlanan geniş katılımla sanayici ve lojistik firmaları arasındaki sorunların çözümüne katkıda bulunmak istediklerini ifade etti.

Emekli Gümrük Müsteşar Yardımcısı Ünsped Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Hüsnü Güler, lojistik ve gümrük süreçleriyle ilgili yapılan stratejik yatırımların öneminden bahsetti. Bu konuyla ilgili sanayiciler ve lojistik firmaları tarafından yakından takip edilmesinin önemine dikkat çeken Güler, 2023 ihracat hedefi olan 500 milyar Amerikan Dolarını yakalayabilmek için lojistik problemlerinin çözümüne yönelik atılacak adımların son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.

Panelistlerin açılış konuşmaları ardından soru cevap bölümü ile devam sempozyumda Kartepe’nin lojistik açıdan önemine değinilirken yapılması gerekenler ve tren yükleme merkezi olan Köseköy Lojistik Üssü’nün önemi vurgulandı. Havalimanı Müdürü Hakan Çelik de kargo taşımacılığı için yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini ancak firmanın ayda 2 ton kargo bulamadığı için yatırım yapmaktan vazgeçtiğini belirterek diğer firma ile devam eden görüşmelerde ilerleme kaydedilebilmesi için sanayicilerden destek beklediklerini kaydetti. Uluslar arası uçuşların bile yapılmasına imkan sağlanan havalimanında gereken olayın arz talep olduğunu bu yüzden uçuş yapılması için firmaların bölgeye çekilmesi gerektiğini hatırlattı.

sanayicinin-lojistik-sorunlari-kartepede-masaya-yatırıldı

Kaynak : www.haberler.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.