TCDD Ankara Hızlı Tren Garı Projesi Sözleşme taslağı Bakan onayına sunulacakTCDD Ankara Hızlı Tren Garı Projesi Sözleşme taslağı Bakan onayına sunulacak

T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce Yap-İşlet-Devret (YİD) modelinin ilk kez uygulanacağı “Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İhalesi” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi. Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Limak – Kolin – Cengiz İnşaat konsorsiyumunun kazandığı ihalenin sözleşme taslağı 10 Mayıs 2013 tarihinde paraflandı.

Yetkililer paraflanan sözleşme taslağının önümüzdeki günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın onayına sunulacağını kaydettiler. Gerekli onayın alınmasından sonra konsiyumla sözleşme imzalanacak. Bilindiği gibi 11 Eylül 2012 günü TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı İsmet Duman, Emlak ve İnşaat Dairesi Başkanlığı İhale Salonu’nda düzenlenen toplantıda, söz konusu teklifin, teknik ve mali kriterler doğrultusunda değerlendirildiğini belirterek, teklifin yeterli olduğunu bildirmişti. İsmet Duman, daha sonra teklif zarfını basın mensupları önünde açarak, ihalede Limak İnşaat – Kolin İnşaat – Cengiz İnşaat konsorsiyumunun 19 yıl 7 ay işletme süresi teklif ettiğini açıklamıştı.İhale Kapsamındaki İşler: Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak. Mevcut gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2’şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak.

Ankara Hızlı Tren Garı ile mevcut garın eş güdümlü olarak kullanılması planlanıyor. İki gar binasının yer altından ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak. Projeye göre, hafif raylı toplu taşıma sistemi Ankaray’ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına içinde yürüyen bant bulunan tünel yapılacak. Yeni Hızlı Tren Garı, ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınarak ve diğer ülkelerdeki yüksek hızlı tren garlarının yapısı, düzeni, kullanım ve işletme şekilleri incelenerek planlandı.

Ref.: Yatırımlar Dergisi 1107/26 Kasım 2012 (ŞB)

ankara-yht-gari

Kaynak : www.yatirimlar.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.