TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman : Demiryollarının Güçlenmesi Geleceğe Daha Umutlu Bakmamızı Sağlıyor (FOTO GALERİ)

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) 11. Genel Müdürler Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Karaman, bir asır önce inşa edilen ve bölge halklarını yakınlaştıran Anadolu’dan Bağdat’a, İstanbul’dan kutsal topraklara uzanan demir ağların yeniden önem kazanmasının geleceğe daha umutla bakmayı sağladığını söyledi.

TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın 2007 yılından beri başkanlığını yaptığı Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) Asistanlar Grubu ile 11. Genel Müdürler Toplantısı, 5-6 Mayıs 2013’te İran’ın İsfahan kentinde yapıldı.

İki gün süren programda ilk olarak Asistanlar Grubu toplantısı gerçekleştirildi. TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman başkanlığında 5 Mayıs 2013’te yapılan Asistanlar Grubu toplantısında, Genel Müdürler Grubu gündeminde yer alan konular müzakere edilerek Genel Müdürlerin onayına sunuldu.

6 Mayıs’ta yapılan RAME Genel Müdürler Grubu toplantısına ise TCDD’nin yanı sıra UIC Genel Müdürü, UIC Orta Doğu Koordinatörü, Iran Demiryolları (RAI) Genel Müdürü, Katar Demiryolu Şirketi CEO’su, Ürdün Akabe Demiryolları Genel Müdürü, Ürdün Hicaz Demiryolları Genel Müdürü, Irak Demiryolları Genel Müdürü, Suriye Hicaz Demiryolları Genel Müdürü, RAME Bölgesel Ofisi temsilcileri, Metra ve NIROO demiryolu şirketlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantı, RAME Başkanı ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İran Ulaştırma Bakan Yardımcısı ve RAI Başkanı Abdol Ali Saheb-Mohammadi ve UIC Genel Müdürü Jean Pierre Loubinoux’un açılış konuşmalarıyla başladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, organizasyonu gerçekleştiren ev sahibi İran Demiryollarına ve toplantıya katılan üye idarelere teşekkür ederek konuşmasına başladı. Ortadoğu’da uzun yıllar ihmal edildikten sonra demiryollarına büyük önem verilmesinin ve yatırımlar yapılmasının önemli olduğunu belirten Karaman, bir asır önce inşa edilen ve bölge halklarını yakınlaştıran Anadolu’dan Bağdat’a, İstanbul’dan kutsal topraklara uzanan demir ağların yeniden önem kazanmasının geleceğe daha umutla bakmayı sağladığını kaydetti. Türkiye, İran, Suriye, Suudi Arabistan’da yapımı devam etmekte olan demiryolu projelerine değinen Karaman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Bahreyn gibi bölge ülkelerini birbirine bağlayan projelerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu ülkelerde demiryolu taşımacılığını geliştireceğini ifade etti.

Toplantıda RAME üyeleri, kendi ülkelerindeki demiryolu gelişmelerini içeren sunumlar yaptı. Ülkemizdeki demiryolu ile ilgili sunum Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman tarafından yapıldı.

Toplantıda ayrıca RAME bölgesel ofis faaliyetleri, 2013-2014 Eylem planı, 2013 RAME bütçesi ve bölgeden UIC’ye yönelik yeni üyelikler konuları ele alındı. Toplantıya katılamayan Afganistan Demiryolları yetkilileri ise RAME’ye üye olmak isteğini bildirdi. Toplantıda, diğer kararların yanı sıra; 2013 yılında Türkiye’de “1. Raylı Sistemler ve Teknolojisi Çalıştayı” ve “Demiryolu Emniyet ve Güvenlik Semineri”, İran’da “Demiryolu/Liman İşbirliği Semineri” ve “Demiryolu ile Petrol Taşımacılığı Konferansı” Katar’da “Yatırımcılar Forumu” gibi etkinliklerinin düzenlenmesi kararı da alındı. Gelecek RAME toplantısı 12 Kasım 2013 tarihinde Ürdün’ün Amman kentinde yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak : TCDD

Benzer demiryolu haberleri

2 Comments

 1. türkiye ile ortadoğu ülkeleriyle yolcu ve yük taşmacılığı yapacak hızlı tren hatları acilen yapılmalı

 2. SN.TCDD GENEL MD SÜLEYMAN KARAMAN DİKKATİNE HEMZEMİN GEÇİDİ “YA YAPIN ,YA YIKIN”
  Değerli okurlarım bir yıldır dolmuşlarda seyahat ederken en çok “halkımızın şikayeti” Belediye karşısındaki “DDY Hemzemin geçidi,”
  Bu hemzemin geçit için için alt geçit yapılacak araç trafiğine kapatılıp yaya trafiğine açılacak diye haberler çıkmıştı fakat bir türlü projeye geçirilemedi.Tüm vatandaşlar gibi bende bu geçidin araç trafiğine kapanmasına karşıyım.
  Vatandaşların en çok şikayeti ,hastaneye giden ayağı alçılı ,vücudu ameliyatlı dikişli hastalarımız hemzemin geçitten geçerken araç hoplayıp zıpladıkça Acıdan ayy”aman sesleri dolmuşta yankılanıyor.

  EBEM YAPTI KARGA BOZDU
  Daha önce şehitlikteki peynirci market yanındaki hemzemin geçit fen işlerimiz tarafından sıfır hata ile yapılmıştı, DDY Yurt genelindeki hemzemin geçitleri ihale yaparak lastik döşemeye başlamışlardı
  Şehitlikteki geçide gelen
  Firma yetkilisine “bakın beyefendi burası sıfır hatayla yapıldı her hangi bir şikayet yok” lütfen “belediye karşısındaki hemzemin geçit kuyu gibi olmuş orayı yapın” dedim,”Hayır bir buranın ihalesini aldık
  Burayı yapmak zorundayız “dediler,hemen fen işleri müdürümüz Erdal beyi aradım senin yaptığın yeri bozuyorlar söyleyin belediyenin önünü yapsınlar dedim” Erdal bey bizim bilgimiz var. Belediye Başkanımız DDY Genel müdürü ile görüştü oraya da lastik yaptıracak dedi.
  Fakat bu geçit çukurlardan dolayı kuyu gibi açılmış ,yolcuların dediği gibi “Yetkililerimiz bir gün dolmuşun en arka koltuğuna otursunlar ve bu hemzemin geçitten geçsinler bize hak vereceklerdir,diye şikayette bulunuyorlar,burası kapanacak ya alt geçit yapılacak onun için çivi çakılamıyor dendiğinde ise vatandaşlar.”yapacaklarsa yapsınlar,yıkacaksa yıksınlar günde en az buradan 10 bin araç geçiyor,” diye serzenişte bulundular,Bende belediye başkan adayı olsam vatandaşın sesine kulak verir burayı en azından bir çakıl dökerek yumuşatır ,halkın gönlünü alırım.Diye düşünüyorum.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.