TÜDEMSAŞ çalışanlarının ağzına emeklilik balıTÜDEMSAŞ çalışanlarının ağzına emeklilik balı
Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi hakkındaki kanunun kabul edilmesi ile Demiryolu çalışanlarının durumu da gündeme geldi.
TÜDEMSAŞ’ında içinde bulunduğu TCDD bağlı ortaklığında çalışan personel sayısının da emeklilik yoluyla azaltılması için düğmeye basıldı.
Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kanun’a göre, emekli aylığı bağlanmaya hak kazanmış ancak yaş haddinden dolayı emekliliğine az süre kalmış olanların emekliliğe sevk edilmesi için emeklilik ikramiyelerine zam yapıldı.
Kanunun 5 bölüm geçici 5. Maddesinde “TCDD’de ve bağlı ortaklıkları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ta istihdam edilen 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) ve (II) sayılı cetvele tabi personelden emekli aylığı bağlanmasına hak kazanmış olanlardan bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunanların emekli ikramiyeleri, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla;
a) Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için yüzde 25,
b) Yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için yüzde 30,
c) Yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için yüzde 40,fazlasıyla ödenir.
Emekli aylığı bağlanması şartlarını 2013 yılı sonuna kadar haiz olacaklara, bu hakkı kazandıkları tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunmaları hâlinde emekli ikramiyeleri yüzde 40 fazlasıyla ödenir.
Bu madde uyarınca yapılan emeklilik başvurularında emeklilik tarihi olarak daha sonraki bir tarih gösterilemez, başvurular herhangi bir kayda bağlanamaz ve geri alınamaz. Bu kapsamda emekli olan personel, emekli oldukları tarihten itibaren beş yıl içinde TCDD’de ve bağlı ortaklıkları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de istihdam edilemez.” hükmü yer aldı.
Yaş haddinden dolayı bekleyenlerin emekli olması durumunda TÜDEMSAŞ’ çalışanlarının sayısı daha da aşağıya düşecek olurken, bu yolla TÜDEMSAŞ’ın özelleştirilmesinin yolunun da açılacağı ileri sürülüyor.
Kanun, Kamu tüzel kişileri ile ticaret siciline kayıtlı şirketlerin demiryolu altyapı işletmeciliği ve demiryolu tren işletmeciliği yapabilmesine imkan tanıyor.

tudemsas-calisanlarinin-agzina-emeklilik-bali

Kaynak : www.sivasmedyaajans.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.