Türk müteahhitler Afrika’ya 400 milyar dolar yatıracakAfrika’nın kalkınması Türk müteahhitlere emanet. Türk müteahhitler , 2020 yılına kadar Afrika ülkelerinde karayolundan demiryoluna, konuta kadar 400 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapmayı planlıyor.

Yurtdışı pazarda dünya liderliğine koşan Türk inşaat sektörü, bir ilke daha imza atıyor. Üstlendiği büyük projeler ve yaptığı kaliteli işlerle dünyaya örnek olan Türk müteahhitleri tecrübelerini kalkınma hamlesi içindeki Afrika ülkelerinin yatırımcı kuruluşlarıyla paylaşıyor. Kamu ihale sistemi ve müşavirlik hizmetleriyle ilgili daha önce Nijeryalı teknokratlara teknik eğitim veren Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), şimdi de Nijerli teknokratları eğitecek. İNTES Yönetim Kurulu Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, “Türk Müteahhitler Afrika ülkelerine önce tecrübe ihraç edecek, sonra iş üstlenecek” dedi.

TECRÜBE DE SATACAK

2020 yılına kadar Afrika ülkelerine 400 milyar dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştirmeyi hedefleyen Türk Müteahhitleri, aynı zamanda altyapısı yetersiz Afrika ülkelerine tecrübe ihraç etmeye hazırlanıyor. Geçen mart ayında Nijerya’da karayolu, demiryolu ve liman projelerini yürüten Federal Yapı Bakanlığı ile Konut İdaresi’nin üst düzey yetkililerini Türkiye’de konuk eden ve kamu ihale sistemiyle ilgili teorik eğitimler veren İNTES, şimdi de Nijerli teknokratlara da buna benzer teknik eğitimler verecek.

DAVET ETMEYE GELDİ

Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Devlet Planlama, Toprak İdaresi ve Kalkınma Bakanı Amadou Boubacar Cisse, Türk müteahhitlerini ülkesinin inşasına katkıda bulunmaya davet etti.
Nijerli Bakan’ın yaptığı daveti değerlendiren İNTES Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, Türk müteahhitlerinin yaptıkları kaliteli işlerle dünyaya örnek olduğunu belirterek, kalkınma hamlesi başlatan Nijer’in inşasında da görev almaya hazır olduklarını söyledi.

İLK PROJE KARAYOLU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Türk işadamlarınca geçen ocak ayında Nijer’e düzenlenen ziyaret sırasında yapılan görüşmeler sırasında, ülkedeki 483 kilometrelik Arlit-Agadez Karayolu Projesi’nin Türk müteahhitleri tarafından gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret eden Nijer Heyeti, Türk müteahhitlik firmalarının temsilcileri ile başta Arlit-Agadez Karayolu Projesi olmak üzere, altyapı ve ulaştırma alanlarında görüşmeler yaptı.

İŞBİRLİĞİNİ KONUŞTULAR

Ankara’da geçen hafta yapılan teknik toplantıda Nijer Devlet Planlama, Toprak İdaresi ve Kırsal Kalkınma Bakanı Amadou Boubacar Cisse başkanlığındaki heyet, İNTES temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığından temsilcilerin de katıldığı toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği imkânları ele alındı.
Toplantı hakkında bilgi veren İNTES Yönetim Kurulu Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, Türk müteahhitlerinin dünya çapında çok önemli projelere imza attıklarına dikkat çekti. Şükrü Koçoğlu, “Açığı en kısa sürede kapayacağımıza inanıyorum. Nijer’i inşa halinde ve kalkınma açısından çok büyük hedefleri olan bir ülke. Nijer Heyeti’nin ziyareti sırasında ‘ilişkilerin geliştirilmesi için neler yapılabilir?’ bunu somut olarak ele aldık” dedi.

‘BİR KİLOMETRE BİLE DEMİRYOLU YOK’

Nijer’in kalkınma hamlesi kapsamında çok büyük projeleri olduğunu vurgulayan Koçoğlu, en önem verdikleri projelerden birinin demiryolu projesi olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Nijer’de bir kilometre bile demiryolu hattı yok. Bölgesel bir demiryolu projeleri var. Fildişi Sahili ve Burkina Faso ile birlikte bölgesel bir demiryolu projesi gerçekleştirmek istiyorlar. Birkaç ülkeyi kapsayan bu proje için toplam 4 milyar dolarlık bir kaynak lazım. Sadece Nijer ayağı 1.5 milyar dolar. Kapsamlı bir proje olduğu için büyük bir finansmana ihtiyaçları var. Öncelikle yatırımcı bulmaları gerekiyor. Finansman için Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası ile temasları sürüyor. Diğer önemli projeleri ise yol inşaatları ve otoyollar, sulama ve elektrik barajları. Konuk Bakan Cisse’nin vurguladığı bir başka konu da sosyal konut inşası ve kentsel dönüşüm. 2015 yılına kadar 5 bin sosyal konut yapılmasını planlıyorlar. İlk aşamada 4 bin konut yapmayı hedefliyorlar. Önümüzdeki 2-3 ayda yeni ve çok büyük ihalelere çıkacaklar.
Bütün bu projelerde deneyimlerine güvendikleri Türk müteahhitleri ile işbirliği yapmak istediklerini ifade ettiler.”

‘HEM EĞİTECEĞİZ HEM İNŞA EDECEĞİZ’

Teknik toplantıda projelerin gerçekleştirilmesi aşamasında müşavirlik hizmetlerinin öneminin de vurgulandığını belirten İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, Nijer’deki önemli projelerin müşavirlik hizmetlerinin Türk firmalar tarafından yapılması konusunda da görüş birliğine varıldığını açıkladı. Koçoğlu, “İNTES, Nijer’deki yatırımcı kuruluşların yetkilileri, mimar ve mühendislerden oluşan 10 kişilik bir heyete, Türkiye’de teknik konular ve müşavirlik hizmetleriyle ilgili eğitim verecek. Böylece Türk Müteahhitler, Afrika’nın kalkınması için tecrübesini de ihraç etmiş olacak. Sonuçta hem eğiteceğiz hem inşa edeceğiz” diye konuştu.

turkiye_afrika

Kaynak : Akşam

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.