Türkçe Treni İzmir’den kalkıyor10–13 Mayıs tarihleri arasında 736.’sı kutlanacak olan Karaman Türk Dil Bayramı, Türkçe Treni’nin İzmir’den hareketi ile başlayacak. Türkçe Treni Afyon ve Konya’da mola verecek.

  1. Karaman Türk Dil Bayramı’nda, Türkçe Treni “Roman Dili Türkçe, Şiir Dili Türkçe, Eleştiri Dili Türkçe” teması ile İzmir’den Türkçenin başkenti Karaman’a doğru yola çıkacak. Türkçe Treni’nde Yazarlar Birliği, bilim adamları, yazarlar, şairler ve üniversite öğrencileri de yer alacak.

Karaman Belediyesi tarafından organize edilen Karaman Türk Dil Bayramı, bu yıl 10 – 13 Mayıs tarihleri arasında bir dizi etkinlikle kutlanacak. Her yıl farklı illerden hareket eden bu yıl İzmir’den yola çıkacak olan Türkçe Treni ile birlikte kutlamalar başlamış olacak.

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, “Türk dili, teknoloji, popüler kültür ve kontrol dışı yabancı etkilerin tehdidi altında… Oysaki her köklü kültürün temel yapı taşlarının başında konuştuğu yazdığı dili gelir. Dilimizi geliştirmek kadar korumak da hepimizin görevi” dedi.

Kaynak :  Star Gündem

Reklamlar