Türkiye’de İlk Trambüs Malatya’da Trafiğe ÇıkıyorTürkiye’de İlk Trambüs Malatya’da Trafiğe Çıkıyor
Malatya Belediyesi’nin Trambüs Projesi tartışmalarla birlikte hayata geçiriliyor.

Ülkemizdeki şehir içi ulaşım sorunu İstanbul dışındaki şehirlerde de tartışılıyor.

Metropol ölçeğindeki şehirlerimiz İstanbul, Ankara ve İzmir’de yüksek yolcu kapasitesine sahip metro projeleri tercih edilirken. Metropol büyüklüğünde olmayan Antalya, Bursa, Eskişehir, Konya, Kayseri gibi şehirlerimizde ise metroya göre daha düşük maliyetli hafif raylı sistem (LRT), tramvay gibi ulaşım sistemleri tercih ediliyor.

Önümüzdeki yerel seçimler sonrasında Büyükşehir statüsü kazanacak olan Malatya’da ise toplu taşıma konusundaki arayışlar sonucu trambüs adı verilen sistemin kullanılmasına karar verildi. Trambüs için troleybüsün modernize edilmiş tanımı yapılıyor. Malatya’da son 10 yıldır gündemde olan tramvay projesinden yüksek yatırım maliyeti gerekçesiyle vazgeçildi. 22 Nisan 2013 tarihinde Malatya Belediyesi tarafından düzenlenen ihale sonucu Trambüs Projesi için 10 araç alımı gerçekleştirildi. Lastik tekerli ve elektrikli araçların kullanılacağı sistem kentin doğu batı aksı üzerinde çalışacak. Çift körüklü trambüsler ile tek yönde saatte 8-10 bin yolcu taşınması planlanıyor. Elektrikli motora sahip araçlar sıfır emisyona sahip ve dizel motorlara göre %75 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Araçlarda elektrik kesintilerinde devreye girecek akü sistemleri bulunuyor.

Proje Malatya’da hararetli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu sisteminin demode troleybüs sistemi olduğunu savunan kesime Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Bugün aynı güzergahta değerlendirdiğimiz zaman raylı sistemde altyapıya yatıracağınız miktar 150-200 milyon TL’yi buluyor. Bizim şuanda hazırlamış olduğumuz sistem maliyet açısından ve kaynakların verimli kullanılması açısından önem taşıyor. Bunun yanında taşıyacağımız yolcuya da cevap verebilecek nitelikte. Genel bir eleştiri var, bunlar normal. Biz Avrupa’da gelişmiş şehirlerde bu sistemi inceledik. Tabi sadece araçlara binerek değil, sistemi tam anlamıyla inceleyip, bilgiler aldık.” şeklinde cevap verdi. Proje kapsamında Malatya Belediyesi yetkilileri İtalya’nın Milano, İsviçre’nin Zürih kentlerindeki benzer sistemleri inceledi.

Türkiye’de ilk kez Malatya’da gerçekleşecek Trambüs projesini Sakarya, Sivas, Kahramanmaraş, Kütahya ve İzmit’in yerel yönetimleri de yakından takip ediyor. Projenin başarılı olması halinde Anadolu’da birçok kentte trambüs görebiliriz.

Malatya Belediyesi hazırlattığı animasyon destekli video trambüsün Malatya şehir içi trafiğinde nasıl ilerleyeceğini gösteriyor.

TRAMBUS

Kaynak : Haberler

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.