Türkmenistan Lojistik Merkezi Olma Yolunda İlerliyor!Türkmenistan Lojistik Merkezi Olma Yolunda İlerliyor! : 926 kilometrelik Güney-Kuzey demiryolu ulaşım koridorunun tamamlanması ile birlikte Orta Asya’nın lojistik merkezi Türkmenistan olacak. Türkmenistan’ın lojistik merkezine dönüşmesiyle Orta Asya ülkeleri de İran üzerinden Basra Körfezi’ne açılabilecek.

Dünya’nın önemli enerji kaynaklarına sahip olan Türkmenistan, İran ve Kazakistan’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği demiryolu hattı projesinde önemli bir aşamaya gelindi. Söz konusu olan bu proje ayrıca Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli demiryolu ağı olma unvanını da kazanacak.

Hattın Kazakistan ile Türkmenistan’ı birbirine bağlayan kısmı 11 Mayıs’ta hizmete açıldı. Açılışa Türkmenistan ve Kazakistan Devlet Başkanları ile birlikte Türkmen lider Berdimuhamedov katıldı.

Orta Asya’yı Basra Körfezi’ne taşıyacak olan hattın, İran tarafının da tamamlanması bekleniyor. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte demiryolu taşımacılığı sayesinde lojistik sektöründe 12 milyon tona kadar yük taşınması sağlanmış olacak.

Kaynak : tasimasektoru