Yüksek Hızlı Trende Az Şekerli Türk KahvesiYüksek Hızlı Trende Az Şekerli Türk Kahvesi
Dr.Mehmet Öz’ün Yunan Kahvesi söyleminden yola çıkan yazar Tuncay Neyişçi; konuyu Antalya-Konya Yüksek hızlı tren projesine ve turizm hesaplarına getiriyor. İşte düşündürücü ve tartışmalara açık bir ufuk turu.

YHT’DE (YÜKSEK HIZLI TREN) AZ ŞEKERLİ TÜRK KAHVESİ YUDUMLAMAK!
Mehmet Öz’e kızmakta, gönül koymakta ne ölçüde haklıyız?
Türk kahvesini ondan önce başta turizmciler olmak üzere ekspreso ve neskafe karşısında hezimete uğratmadık mı? Yarın Türk Hamamı için de benzeri bir durumla karşılaşmamız kesin.

Gelin şimdi turizmimizle, onun Antalya ayağı ile ilgili üç adımlık bir mitoloji (söylence) turuna çıkalım.
Yıllar önce benzer bir başlığı Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun düzenlediği uluslararası bir turizm sempozyumunda kullanmıştım; “Orient Ekspres’te Harem-Selam” .

“Orient Ekspres ” 19. Yüzyılın ortalarında İstanbul’un, dolayısıyla Türkiye’nin Paris, dolayısıyla Fransa’nın eşdeğer iki, kullanmaktan hoşlandığımız deyimle, marka kenti, ülkesi olduğuna, “Harem-Selam ” ise özgün farklılıklarımıza (doğulu yaşam tarzı ve İslami kültür gibi) gönderme yapan birer metafor olarak kullanılmışlardı. Bugün Paris yılda 30 Fransa 80 milyon turist kabul ediyor buna karşılık İstanbul 10 Türkiye 35 milyonlarda kalıyorsa, Türk Kahvesi neskafeye hükmen mahkum olmuş, Türk Hamamı SPA karşısında hezimete uğramış, tüm turistik tesislerimiz yabancı isimlerle donatılmışlarsa bildiri amacına ulaşmış mıdır?
orientexp
Bugünlerde Antalya’da, yirmi yıllık bir hikaye yeniden kaleme alınmaya çalışılıyor, tren. Bir farkla, hızı artırılmış YHT olarak. Aynı yıllarda Antalyalı turizmcilerin en önemli sorun olarak gördükleri ve Antalya’yı ziyaret eden her yetkili kişiden çözümü için katkı istedikleri bir başka konu da Antalya-Alanya arasındaki karayolunun geliştirilmesi idi. Havaalanından Alanya’ya turist transferinin çok zaman aldığı temel gerekçesine dayanan bu talepler sonucu bu yol geliştirildi. Aslında Gazipaşa’ya hava alanı inşasının ardındaki temel nedenlerden biri yine bu sorundu. Ancak sorunun, Gazipaşa havaalanının da hizmete açılmış olmasına karşın çözüldüğü söylene bilir mi?

Hatırlardadır, yine turizme katkı sağlamak amacıyla Antalya-Kemer arasında deniz taşımacılığının geliştirilmesi, başta turizm kanaat önderleri olmak üzere neredeyse tüm resmi ve sivil kuruluş temsilcilerinin halisane önerileri değil miydi?

Büyük paralar ödenerek alınan tekneler tek bir yolcu bile taşımamış olarak yat limanında istirahat ediyorlar. Büyük paralar ödenerek hizmete açılan Gazipaşa Havalimanı neredeyse atıl bir vaziyette yıllanmaya terk edilmiş durumda. Antalya-Antalya karayolu hizmete açıldı ancak turist transferleri hızında en küçük bir gelişme sağlanabildi mi?

Nesnel, yerel koşullar temelinde çok yönlü ve çok boyutlu analizler yapılmadan, benzeri deneyimlerden gerekli dersler çıkarılmadan büyük paralar ödenerek kotarılabilecek projeler önerilemez, önerilmemelidir.
En basiti ve yalınından, konaklama tesisinin girişini araçların, insanların ve yüklerin en kolay ve hızlı giriş-çıkışına, yükleme-boşaltılmasına izin verebilecek biçimde tasarlayamayan bir sektörün çözümü yolda araması sorunu çözemeyeceği gibi kanaat önderliği de olamaz.

Dalgalı bir denizde kıyıya paralel deniz yolculuklarına ilişkin sorunlar bir yana her on beş dakikada istediğiniz noktada inip binebileceğiniz göreli olarak daha ucuz ve hızlı ulaşım imkanlarının bulunduğu bir alanda deniz yolculuğunun faziletlerin sıralamak da kanaat önderliğiyle bağdaşmaz.

Hemen bitişiğindeki (sade 45 dakika ötede) Kayseri havalimanına karşın Nevşehir gibi bir dünya markasının turizmine havalimanı inşasının ne getirip ne götürdüğünü analiz etmeden Gazipaşa’ya havalimanının ne derece gerekli olduğunu kanıtlamaya çalışmak da kanaat önderliği kavramıyla uyuşmaz.

Adım kadar eminim, resmisi sivili tüm kanaat önderlerinin görüş birliği sergilediği Antalya-Ankara, Antalya-Konya, vb. YHT projesi beklenen, özlenen sonucu vermeyecektir. Yılda önemli bir bölümü bireysel turistlerden oluşan 45 milyon kişinin ziyaret ettiği İtalya’da trenin turizme katkısı analiz edilmeden, alternatiflerle rekabet imkanlarını karşılaştırmadan büyük paralar ödenerek gerçekleştirilebilecek bir projeyi, üstelik önceki önerilerinin akıbeti konusunda fikir sahibi olmadan kanaat önderliği hezimet önderliğine dönüşme riski taşır.

Antalya’dan Konya’ya gerçekleştirilecek ilk seferde eğer menüye koymak inceliğini gösterirlerse az şekerli Türk (bakınız “Türk Kahvesi ” demek zorundayız, Türkiye’de bile) kahvemi yudumlamak isterim, bu yolculuğun bana ve ülkeme, ülkemin turizmine (iç ya da dış) kaça mal olduğu ve olacağı düşüncesinin keyfimi kaçırabileceği olasılığını hesaba katarak…

 yuksek-hizli-trende-az-sekerli-turk-kahvesi

Kaynak : www.turizmhaberleri.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.