3.Havalimanında finansman sıkıntısı mı yaşanıyor

3.Havalimanında finansman sıkıntısı mı yaşanıyor
3. havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumdan Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, “Daha finansmana çıkmadık. Ama karamsar değiliz” dedi.

150 milyon yolcu kapasiteli İstanbul’un üçüncü havalimanının ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro-KDV bedelle kazanan Cengiz-Limak-Kolin-Mapa-Kalyon ortak girişiminin, finansman için henüz görüşmelere başlamadığı belirtildi.

The Wall Street Journal Türkiye’ye konuşan Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, ‘Daha finansmana çıkmadık. Görüşmelere de başlamadık’ dedi. Son dönemlerde piyasalarda yaşanan çalkantı nedeniyle projelerin finansmanı konusundaki soru işaretleri artarken, Cengiz “Hiçbir karamsarlığımız yok. Hem yerli, hem de yabancı bir çok finans kuruluşu ile görüşeceğiz” diye konuştu.

Üçüncü havalimanı ihalesinin ardından konsorsiyum adına açıklama yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ödemenin 25 yılda yapılacağına dikkat çekerek “Projenin finansmanı için hem yerli hem yabancı kaynak bakıp en ekonomik şartları veren finansman modelini seçeceğiz” demişti. Gerekli izinlerden sonra 1 yıl içinde kazma vurmayı hedeflediklerini anlatan Özdemir, projenin etap etap olacağını hatırlatarak ödemenin de 25 yılda gerçekleştirileceğini ifade etmişti.

‘Finansman hazır’ demişti

Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise yine Wall Street Journal Türkiye’ye ihalenin hemen ardından yaptığı açıklamada “İhale şartları gereği yüzde 20 kadar özkaynak ödenecek. Özkaynak için kredi kullanmayacağız” demişti. Projenin finansmanının hazır olduğunu sadece en ucuz olan seçenek konusunda karar vereceklerini ifade eden Mehmet Cengiz, “Çok şeffaf ve düzgün bir ihale oldu. Biz her taraftan krediyi de hazırladık. 25 yıl eşit taksitler halinde ödeyeceğiz” diye konuşmuştu.

17 firmanın şartname aldığı yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacak ve Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle yapılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı için yarışa 4 firma katılmıştı. IC Fıraport’un 20 milyar Euro’ + KDV’lik teklifiyle açılan ihalede teklifler pazarlık usulü 22 milyar Euro’yu geçmişti. Yarış Makyol, TAV, IC-Fraport, Cengiz-Kolin-Mapa-Limak-Kalyon ortak girişimi arasında geçmişti.

Kaynak : www.airporthaber.com

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.