Ankara metrosu raya iniyorAnkara metrosu raya iniyor : Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent metro hatları için temmuz ayında tren setleri getirilecek ve test sürüşlerine başlayacağız” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent metro hatları için temmuz ayında tren setlerinin getirilerek test sürüşlerine başlanacağını bildirdi. Yıldırım, Erzincan’ın Kemah ilçesi Kaçkar köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneğinin Keçiören’de gerçekleştirdiği kahvaltısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Yıldırım, Ankara metro çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.

RAY KAYNAKLARI BAŞLADI

Keçiören’in en büyük sorunlarından birini trafik sorununun oluşturduğunu ifade eden Yıldırım, Tandoğan-Keçiören metrosu tamamlandıktan sonra bu sorunun büyük ölçüde ortadan kalkacağını söyledi. Bunun bilinciyle söz konusu hatta çalışmaların 3 vardiya devam ettiğini belirten Yıldırım, Kızlarpınarı Caddesi’ndeki çalışmaları planlanandan 6 ay önce bitirdiklerini hatırlattı. Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent hatlarında ray kaynaklarına başlandığını bildiren Yıldırım, bu iki hatta kullanılacak tren setlerinin Temmuz’da getirileceğini ve aynı ay test sürüşlerine başlanacağını kaydetti.

KIZILAY’A SEYAHAT SÜRESİ KISALIYOR

Ankara metrosunun Kızılay- Çayyolu ve Batıkent-Sincan hatlarının 29 Ekim 2013’te hizmete alınması planlanıyor. Hatların hizmete girmesi ile Çayyolu ve Sincan bölgelerinden Kızılay’a seyahat süresi, karayoluna göre büyük oranda kısalacak. Kızılay-Çayyolu Metrosu 16.7 kilometrelik hat ve 11 istasyondan, Batıkent-Sincan Metrosu ise 16 kilometrelik hat ve 11 istasyondan oluşuyor. Kızılay-Çayyolu Metrosu’nun ilk durağı olan Necatibay İstasyonu Kızılay’a bağlanacak, metro Çayyolu Koru İstasyonu’na ulaşacak.

ÇAYYOLU 24, SİNCAN 44 DAKİKA SÜRECEK

Çalışmalar bittiğinde Çayyolu’ndan Kızılay’da 24 dakikada ulaşılacak. Bu hatta ilk etapta günde 300-400 bin yolcunun taşınması planlanıyor.Rakam ileride 1 milyon 200 bine ulaşması bekleniyor. 16 kilometrelik Batıkent-Sincan metro hattı da 11 istasyondan oluşuyor. Mesa İstasyonu’nun hattın en önemli güzergah noktası olacağı belirtiliyor. Çalışmalar bittiğinde Ankaralılar, Sincan’dan Kızılay’a 44 dakika ulaşacak.

ankara_metro

Kaynak : Hürriyet

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.