Antalya hızlı tren projesi için yeşil ışık (Video)Antalya hızlı tren projesi için yeşil ışık
EXPO 2016 ÖNCESİNDE ANTALYA’NIN EN ÖNEMLİ ÖNCELİKLERİ ARASINDA YER ALAN HIZLI TREN İÇİN UMUTLAR TAM SÖNMUŞKEN BİR YEŞİL IŞIK YANDI. 10. KALKINMA PLANINDA LER ALAN BİLGİLERE GÖRE HIZLI TREN AĞINING ÜÇLENDİRİLMESİ PLANLANIYOR. 2018 YILI SONUNA KADAR 560 KİLOMETRE HIZLI TREN HATTI YAPILMASI PLANLANIYOR. ANTALYA’DA BU HAT ÜZERİNDE YER ALIYOR.

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ÇETİN OSMAN BUDAK, EXPO 2016 ÖNCESİNDE ANTALYA’YA MUTLAKA HIZLI TREN’İN KAZANDIRILMASI GEREKTİĞİNE DİKKAT ÇEKMİŞ, ULAŞTIRMA BAKANLIĞI İSE PROJEYİ YATIRIM PLANINA ALMAMIŞTI. AKP ANTALYA MİLLETVEKİLİ SADIK BADAK İSE TÜM SORUNLAR ÇÖZÜLÜP BUGÜN YAPIMINA BAŞLANSA BİLE HIZLI TREN PROJESİNİN EXPO’YA KADAR YETİŞMESİNİN MÜMKÜN OLMADIĞINI AÇIKLAMIŞTI.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BEŞ YILLIK YOL HARİTASININ ÇİZİLDİĞİ 10. KALKINMA PLANINDA YER ALAN BİLGİLERE GÖREYSE HIZLI TKREN İÇİN YENİDEN BİR YEŞİL IŞIK YANDI. EKONOMİ YÖNETİMİ BU ALANA İLİŞKİN YENİ HEDEFLER ORTAYA KOYDU. MEVCUT HATLARIN MODERNİZASYONU VE HIZLI TREN AĞININ GÜÇLENDİRİLMESİ PLANLANIYOR. HIZLI TREN GÜZERGAHI İLE İSTANBUL, ANKARA, ANTALYA VE İZMİR GİBİ ŞEHİRLERE KISA SÜREDE ULAŞILMASI MÜMKÜN OLACAK.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BEŞ YILLIK YOL HARİTASININ ÇİZİLDİĞİ 10. KALKINMA PLANI’NDA YER ALAN BİLGİLERE GÖRE 2018 YILI SONUNA KADAR 393 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ ANKARA-SİVAS VE 167 KM UZUNLUĞUNDAKİ ANKARA (POLATLI)-AFYONKARAHİSAR HIZLI TREN HATLARI DA İŞLETMEYE AÇILACAK.

KALKINMA BAKANLIĞI TARAFINDAN HAZIRLANAN KALKINMA PLANINA GÖRE HIZLI TREN AĞI ANKARA MERKEZ OLMAK ÜZERE İSTANBUL-ANKARA-SİVAS, ANKARA-AFYONKARAHİSAR-İZMİR, ANKARA-KONYA VE İSTANBUL-ESKİŞEHİR-ANTALYA KORİDORLARINDAN OLUŞUYOR. PLAN DÖNEMİ SONUNA KADAR BAŞKENT’TEN SİVAS VE AFYONKARAHİSAR’A OLAN HATTIN FAALİYETE GEÇİRİLMESİ AMAÇLANIYOR.

GEÇEN YIL SONU İTİBARIYLA 888 KİLOMETRE OLAN HIZLI TREN HAT UZUNLUĞUNUN 2018 YILINDA 2 BİN 496 KM’YE ÇIKARILMASI AMAÇLANIYOR. ELEKTRİKLİ HAT YÜZDESİ BEŞ YIL SONUNDA YÜZDE 26’DAN YÜZDE 70’E ÇIKARILACAK. TÜRKİYE DEMİRYOLU ULAŞTIRMASININ SERBESTLEŞTİRİLMESİ HAKKINDA KANUN ÇERÇEVESİNDE TCDD’NİN YENİDEN YAPILANDIRILMASININ TAMAMLANMASI ÖNCELİKLER ARASINDA.

 

antalya-hizli-tren-projesi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.