Atıl Durumdaki Buharlı Lokomotif Müzede Sergilenecek (Foto Galeri)

Atıl Durumdaki Buharlı Lokomotif Müzede Sergilenecek
Çankırı’da yaklaşık 40 yıldır kullanılmayan ve 1931’de üretilen buharlı lokomotif, Rahmi Koç Müzesinde sergilenmek üzere İstanbul’a götürüldü.


Rahmi Koç Müze Atölyeleri Müdürü İlhan Akidil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, benzer lokomotiflerinin sayısının çok azaldığını, bunları koruyarak genç nesillere göstermek istediklerini söyledi.

Lokomotifin çalıştığı dönemde ne işe yaradığını detaylı bir şekilde anlatarak müzede sergileyeceklerini ifade eden Akidil, “Lokomotifi atıl durumdan kurtararak gençlerin geçmişi daha iyi anlamalarını sağlayacağız. Gerekli çalışmaların ardından 2 yıl içerisinde lokomotifi sergilemeyi planlıyoruz” dedi.

Akidil, Türkiye genelinden 3 buharlı makine daha aldıklarını, müzeye herkesi beklediklerini kaydetti.

Emekli lokomotif teknisyeni Hüseyin Ustaoğlu da lokomotifin 1931’de üretildiğine işaret ederek, “Bu lokomotif son tamirini 1953 yılında görmüş. Yaklaşık 40 yıldır da Çankırı’daki bir atölye deposunda atıl vaziyette duruyordu” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında 1931-1973 yıllarında hizmet vermesinin ardından kuruma ait bir depoya konulan buharlı lokomotif, Çankırı Garı’ndan tıra yüklenerek İstanbul’a gönderildi.

Kaynak : www.haberler.com

 İlk yorum yapan olun

Yorumlar