Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu 3 ülkenin Ulaştırma Bakanlarını Karsta Buluşturacak

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu 3 ülkenin Ulaştırma Bakanlarını Karsta Buluşturacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu (BTK) projesinin kaynak töreni için Kars’a geliyor.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2008 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Mikail Saakaşvili tarafından temeli atılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu (BTK) projesinin kaynak töreni için Kars’a geliyor

Demir İpek Yolu olarak bilinen BTK’da gelinen nokta, projenin Türkiye için önemi, demiryolu ile taşınması hedeflenen yük ve yolcu miktarı, hem ülkeye hem de Kars’a dönük faydası, demiryoluyla birlikte hayata geçirilecek lojistik merkezi ve önemin her defasında gündeme getirildiği Kars, Mezra Köyü civarında yapılması planlanan Lojistik Köy projesiyle de adından söz ettirmekte.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da 26-27-28 Haziran tarihlerinde çeşitli programların yapılacağı BTK için Kars’a gelecek. Azerbaycan ve Gürcistan Ulaştırma Bakanlarının 26 Haziran’da Kars’a gelmesi beklenirken Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın 27 Haziran günü Kars’a olacağı söyleniyor. Program tam olarak kesinleşmese de 27 Haziran günü Mezra civarında BTK’nın kaynak töreni yapılacak.

Kaynak : www.gazetekars.com

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar