Dünyaca ünlü şehir plancısı Lindsay, üçüncü havalimanı için ne dedi?Dünyaca ünlü şehir plancısı Lindsay, üçüncü havalimanı için ne dedi?
Dünyaca ünlü şehir ve çevre planlama uzmanı Greg Lindsay, İstanbul’a yapılacak yeni havalimanını değerlendirdi. Lindsay, “150 milyon yolcu kapasitesine sahip dünyanın en büyük havalimanı, İstanbul’u en önemli uçuş merkezlerinden biri yapacak” dedi.

İstanbul’da yapılacak olan dünyanın en büyük havalimanının önemine dikkat çeken şehir ve çevre planlama uzmanı Greg Lindsay, “Bu proje İstanbul’u dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getirecek” dedi. ABD’de ve dünyada satış rekorları kıran “Havalimanı Kentleri: Bir sonraki Yaşamaımız“ (Aerotropolis: The Way We’ll Live Next) kitabının yazarı, ulaşım, yeşil alanlar, kentleşme gibi alanlarda da çok sayıda çalışması bulunan Greg Lindsay, Urban Land Institute’nin (ULI) konferansı için Türkiye’ye geldi.

3 KATINA YÜKSELDİ

Lindsay, havalimanlarının ülke ekonomisi ve kültür ile nasıl bir etkileşim içerisinde olduğunu örneklerle açıkladı. Lindsay, yakıt fiyatları son 10 yıl içerisinde 3 katına yükselmesine rağmen hava taşımacılığını kullananların sayısında bir azalma söz konusu olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Giderek küreselleşen dünyamızda gelişmiş bir havalimanına sahip olmanın ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan önemi tartışılmaz. Havalimanları artık dünyada yalnızca ulaşımı sağlayan yerler olarak görülmüyor. Yavaş yavaş hayatlarımızı havaalanlarının etrafına taşıyoruz. Böylelikle alanların çevresinde sunulan imkânlar artıyor. Oteller, ofisler, alışveriş merkezleri ile birlikte yeni bir yaşan alanı oluşturuluyor. Bu bölgelerde yer alan ev ve iş yerlerinin en yüksek kira bedellerine sahip olduğu görülüyor. Amsterdam Schiphol Havalimanı bunun en güzel örneğidir.”

İŞ DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ

Dünyanın en önemli iş merkezlerinden biri olmak için hava taşımacılığında öne çıkmak gerektiğini belirten Lindsay, hali hazırda 2 adet havalimanımız varken bir yenisini inşa etmek gerekli miydi, Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanının geliştirilmesi mümkün olmaz mıydı sorusuna ise şöyle yanıtladı: “Var olan havaalanlılarını büyütmek mümkün ama emin olun yenisini yapmak kadar zahmetli. İstanbul nüfus itibariyle dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. 8 milyon nüfusa sahip Londra’nın 4 tane havalimanına sahip olduğunu göz önünde bulundurursak yeni bir alan İstanbul için fazla değil.”

COĞRAFİ KONUMU ÖNEMLİ

İstanbul’un coğrafi olarak çok önemli bir noktada olduğunu belirten Greg Lindsay, “Hava taşımacılığında önemli olan ne kadar çok havalimanına sahip olduğunuz ya da ne kadar büyük olduğu da değil, gelişime katkı sağlayan önemli tek bir şey var o da ne kadar noktayı birbirine bağladığınız. İnsanlar İstanbul’a geldiğinde dünyanın hemen her yerine uçabiliyor mu işte dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmak için atılan adımların en önemlisi budur” dedi.

AĞAÇLARI KESMEK ŞART DEĞİL

Çevre uzmanı Lindsay yeni havalimanının inşa edileceği alanla ilgili olarak, “Ağaçları kesmeden inşaatlar yapmak mümkün ve dünyada örnekleri de mevcut” dedi. Lindsay, çıkış noktası şehir merkezindeki nadir yeşil alanlardan olan Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesiyle başlayan eylemleriyle alakalı ise; “Haftalardır olayları takip ediyorum. Hiçbir örgütlenme olmaksızın, yalnızca sosyal medya aracılığıyla böylesine ses getiren bir eylem gerçekleşmesi beni çok etkiledi. Ama tabiî ki keşke böyle şiddet içerikli müdahaleler yapılmamış olsaydı” ifadesini kullandı.

3.havalimani

Kaynak : www.turizmguncel.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.