Erzincan-Trabzon demiryolu projesi hakkında soru önergesi

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Bayburt için TBMM’ye iki ayrı soru önergesi verdi. Etüt proje çalışmaları tamamlanan Erzincan-Trabzon demiryolu projesinde Bayburt’un yer almayışını ve 2012 yılında Bayburt’a yapılan ulaştırma yatırımları ile önerge hazırlayan Akçay, TBMM’ye iki ayrı soru önergesi verdi.


Geçtiğimiz günlerde Bayburt’a gelen ve 3 günlük ziyaretlerin ardından Ankara’ya dönen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yazılı olarak cevaplamasını istediği iki ayrı önergeyi TBMM’ye sundu. Erzincan -Trabzon demiryolu projesinin Bayburt için öneminin büyük olduğunu ve bakanlık tarafından çalışmaları tamamlanan projede Bayburt’un yer almayışının kamuoyunda projeye yönelik eleştirilere sebep olduğu belirtilen soru önergesinde, tarihte yapılan projelerde Bayburt güzergahının kullanıldığı hatırlatılarak, “Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinde Bayburt ilinin yer almamasının sebebi nedir?” diye soruldu.

Erzincan-Trabzon Demiryolu projesinde Bayburt’tan geçen güzergâhların kullanılması halinde projenin ilk maliyetinde 2 milyar lira kadar tasarruf sağlanabileceğinin hatırlatıldığı önergede, çalışması yapılan projenin maliyeti ile ilgili ise hattın Bayburt’tan geçirilmesi halinde maliyetinin ne olacağına dair bir çalışmanın olup olmadığı bilgisi istendi.

Manisa Milletvekili Akçay’ın Bakan Yıldırım’ın yazılı olarak cevaplamasını istediği diğer bir soru önerge ise Bayburt’un 2012 yılı Ulaştırma-Haberleşme yatırımları oldu.

2012 yılında 381 bin lira Ulaştırma-Haberleşme yatırımı ile Bayburt’un 81 il içerisinde 79. sırada olduğu bilgisine yer verilen önergede, Bayburt’ta yürütülen yatırım ve projelerin 2012 yılındaki gerçekleşme oranları ve 2013 yapılması planlanan yatırımlar ve Bayburt için ayrılan ödenek soruldu.
MHP’li Akçay tarafından TBMM’ye sunulan 2 ayrı soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:
“Demiryolu Bayburt için çok büyük önem arz etmektedir”

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yatırım programı içerisinde etüt proje çalışmaları tamamlanan Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi, Doğu Karadeniz bölgesi ile ekonomik, sosyal ve kültürel etkileşim içinde olan Bayburt ili için büyük önem arz etmektedir. Söz konusu projenin Bayburt ilini dışarıda bırakarak değerlendirilmesi kamuoyunda projeye yönelik eleştirilere sebep olmuştur. “
“2 milyar liraya kadar tasarruf sağlanabilecektir”

“Doğu Karadeniz’in demiryolu ile iç kesimlere bağlanmasına yönelik projelerin tarihi 1876-1909 yıllarına kadar gitmektedir. Bu dönemde hazırlanan projelerde en uygun güzergahın Saptıran ya da Erbaş üzerinden Bayburt Ovası’na çıkılarak hattın Bayburt üzerinden Karadeniz Suyoluna bağlanması olarak belirlenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında hazırlanan projelerde de Saptıran-Bayburt ya da Erbaş-Bayburt hatları üzerinde durulmuştur. Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları Genel Müdürlüğünün 1983, 1997 ve 2009 yıllarında yaptırdığı çalışmalarda Bayburt ilinden geçen güzergâhlar kullanılmamıştır. Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesinde Bayburt’tan geçen güzergâhların kullanılması projenin ilk maliyetinde 2 milyar TL’ye kadar tasarruf sağlanabilecektir.”
“Güzergâh Bayburt’tan neden geçmiyor?”

“Buna göre; Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinde Bayburt ilinin yer almamasının sebebi nedir? Projenin mevcut halindeki maliyeti nedir? Demiryolu hattının Bayburt’tan geçirilmesi halinde maliyetinin ne olacağına dair bir çalışmanız var mıdır? Projenin mevcut halinde demiryolu hattı üzerinde inşa edilecek köprü ve tünel sayısı nedir? Hattın Bayburt’tan geçirilmesi halinde hat üzerinde inşa edilecek köprü ve tünel sayısı ne olacaktır?”
“2013 yılında Bayburt için planlanan yatırımlar nelerdir?”

“Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları programına göre 2012 yılında Bayburt’a yapılan Ulaştırma-Haberleşme Yatırımı 381 bin TL’dir. Bayburt bu Ulaştırma-Haberleşme yatırımı ile 81 il arasında 79 uncu sıradadır. Buna göre; 2012 yılında gerçekleştirilen bu yatırımlar ile Bayburt’ta yürütülen yatırım ve projelerin 2012 yılı gerçekleşme oranı nedir? Bakanlığınızın 2013 yılı bütçesi ve iş programına göre Bayburt ili için planlanan yatırımlar nelerdir? 2013 yılı mali yılı için Bakanlığınız bütçesinden Bayburt ilinde devam eden yatırımlar için ayrılan ödenek miktarı nedir? Bakanlığınızın Bayburt’taki yatırımları ne zaman bitirilecektir? Bayburt’taki yeni yatırımlarınız hangileridir ve bunlar için ayrılan ödenek miktarı nedir? 2013 yıl sonu itibariyle Bayburt’taki yatırımlarınızın gerçekleşme oranı ne olacaktır?”

Kaynak : Bayburt Postası


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar