Eskişehir-Antalya YHT Hattı Kütahya’dan GeçecekEskişehir-Antalya YHT Hattı Kütahya’dan Geçecek : TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesi ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, TCDD’nin KİT Komisyonu görüşmelerinde, Yüksek Hızlı Tren’nin (YHT) Kütahya’dan geçmesini ve TCDD Lojistik Merkezi kurulması konularını gündeme taşıdı. “Proje safhasında olan Eskişehir-Antalya YHT hattı Kütahya’dan geçecektir” diyen Milletvekili Kinay, “Aynı proje İstanbul ve İzmir’i de birbirine bağlayacaktır.

YHT projesi kapsamında İstanbul’un İzmir’le bağlanabilmesi için Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar arasındaki 140 kilometrelik hattın yapımı yeterli olmaktadır. Devam eden projeler kapsamında İstanbul’un İzmir’le YHT bağlantısı Cumhuriyet tarihimizin en önemli projelerinden biri olacaktır” dedi. Kütahya Alayunt’ta bir Lojistik Merkez kurulması yönünde de Kütahya Belediyesi’nin girişimlerinin olduğunu ifade eden Kinay, söz konusu iki projenin Kütahya’nın gelişimi açısından çok büyük önem taşıdığını belirtti. Kinay, “Bu iki projenin gerçekleşmesi halinde Kütahya, demiryolları bakımından çağ atlayacak ve Bölgesel Lojistik Merkez haline gelecektir” şeklinde konuştu.

KİT KOMİSYONU’NDA KONUŞTU Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, TBMM KİT Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, “Lojistik merkezlerle ilgili, Kütahya’nın da çok önceleri, ilk sırada talepleri olduğunu biliyorum. Kütahya Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odası, İl Özel İdaresi, hali hazırdaki organize sanayi bölgelerinin zaten Devlet Demiryolları’nın hat çekilmiş olması da fırsat bilinerek bir lojistik merkez kurulması yönünde talepte bulunduklarını çok iyi biliyorum. Bununla ilgili olarak, Devlet Demiryolları hangi kriterlere bağlı olarak fizibil olup olmadığı yönünde bir kanaate ulaşıyor, açıkçası bunu merak ediyorum.

Kütahya, konum itibarıyla, büyükşehirlere, metropollere yaklaşık iki buçuk-üç saatlik kara yolu ulaşım mesafesinde ve çok yakın bir tarihte, bildiğiniz gibi, bölgesel bir havaalanına da ev sahipliği yapan bir il. Bir tarafta Devlet Demiryolları’nın ulaşım ağına sahip olduğu, diğer tarafta hava yolunun ve kara yolları açısından da metropollere, Antalya’dan İstanbul’a, İzmir’den Ankara’ya, Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ine hitap eden, konum itibarıyla bu kadar elverişli olmasına rağmen neden acaba, bu bizim lojistik merkezle ilgili altyapı konusundaki yeterliliğimize rağmen fizibil bulunmadı? Bu konuda acaba hani Kütahya’ya karşı bir ilgisizlik mi, Kütahya’ya karşı bir ihmal mi var, bir ön yargı mı var? Bununla ilgili, ben açıkçası, hangi kriterlerle biz değerlendiriliyoruz, bunu öğrenmek istiyorum. Diğer taraftan, yüksek hızlı trenle ilgili gerçekten Türkiye fevkalade bir atılım içerisinde. 2010 yılından itibaren yapılan ve 2023’e kadar uzanan yatırımlar açısından baktığımızda, Eskişehir-Antalya hattının da planlandığını biliyoruz. 140 kilometrelik bu hattın, Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar’ın, 140 kilometrelik hattın birleştirilmesi halinde, hâlihazırda yapımı devam eden yolları da dikkate aldığımızda, İstanbul’la İzmir’in, iki büyük büyükşehirin, iki büyük metropolün de birleşebileceği imkânını elde edebiliyoruz.Bu doğrultuda acaba bize, Eskişehir-Antalya arasındaki o ilk hattın, Eskişehir-Afyonkarahisar hattının tamamlanması konusunda Devlet Demiryolları olarak bir öncelik verebilir misiniz? Bu konular hakkında bilgi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

yht

Kaynak : Gazetea24

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.