ESTRAM Türkiye Nüfusunun 3 Katını 8 Yılda TaşıdıESTRAM Türkiye Nüfusunun 3 Katını 8 Yılda Taşıdı
Eskişehir’de kent içi ulaşımın büyük bölümünü sağlayan tramvaylar, hizmete girdiği 2004 yılından itibaren son 8 yılda 243 milyon 493 bin 585 yolcu taşıdı.Eskişehir Hafif Raylı Sistem İşletmesi Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, yılda yaklaşık 30 milyon yolcu taşıyan tramvaylarda, 12’si kadın 77 vatman görev yapıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir halkının isteği doğrultusunda ESTRAM hattını uzatmaya karar verdiklerini belirterek, yeni hatların tamamlanması halinde 16 kilometrelik güzergahın 38 kilometreye çıkacağını kaydetti.

Büyükerşen, geçen yıl günde ortalama 95 bin yolcu taşıyan tramvayların, günlük 4 bin 669 kilometre yol kat ettiğini, kent içinde günde 562 sefer düzenlediğini aktardı.

Yenilenen bilet sistemine de değinen Büyükerşen, şöyle konuştu:

”Ödeme ve ücret toplama teknolojilerinin hızlı gelişimine adapte olmak ve toplu taşımada hizmet kalitesini artırmak amacıyla geçen yıl elektronik bilet sisteminin yenilenmesi çalışmalarına başladık. Geldiğimiz noktada, yenilenen elektronik bilet sistemimiz bankacılık altyapısı ile tümleşik, tüm banka kredi kartlarının kullanımına imkan sağlayan modern bir sistem tasarımıdır. ‘Esparacard’ üzerine yüklediğiniz tutar kadar alışveriş imkanı sağlayan temassız işlem yapabileceğiniz ön ödemeli bir karttır. Bu kart, temassız özelliği sayesinde kent içi ulaşımını sağlayan belediye, halk otobüsleri ve tramvaylarda geçmekte ayrıca tüm alışverişlerde kullanılabilmekte ve bonus kazandırmaktadır.”

  • “Duraklara akıllı bilgilendirme sistemi konuluyor”

Büyükerşen, tramvay içine yerleştirilen bilgilendirme ekranlarıyla, aracın hangi durakta olduğunu ve nereye gideceğinin gösterildiğini ifade ederek, “Yenilenen elektronik bilet sistemi sayesinde tramvay ve otobüsler uydu üzerinden gerçek zamanlı takip edilmekte, tramvay duraklarına konulan akıllı bilgilendirme ekranlarında durağa gelmiş vatandaşlarımıza bekledikleri tramvayın ne zaman geleceği bilgisi verilmektedir” dedi.

Yapılan çalışmalarla elektronik bilet sistemine bağlı özel bayi ağının, bu yılın 5 aylık döneminde yüzde 25 artırıldığını dile getiren Büyükerşen, şöyle devam etti:

“Özel bayi ağı yıl sonuna kadar genişletilerek Eskişehir’de ‘Esbilet’ ve ‘Eskart’ dolum noktalarına erişim kolaylığı sağlanacaktır. Ayrıca özel bayi bulunmayan yerlerde ‘Akıllı Eskart Yükleme’ noktaları oluşturulmaya başlanmıştır. Bu sayede vatandaşlar 7 gün 24 saat çalışan akıllı otomatlardan ‘Esbilet’ ve ‘Eskart’ satın alabilecek, dolum yapabilecektir. Bu cihazlar, nakit para ve kredi kartıyla işlem yapabilmekte, para üstünü nakit ve bozuk para olarak verebilmektedir.

estram01

 

Kaynak : beyazgazete.com1

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.