Expo 2016 Antalya’ya ‘Trenle gelin’Expo 2016 Antalya’ya ‘Trenle gelin’Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Cumhuriyet Meydanı’nda stand açarak, İstanbul’dan Antalya’ya kadar uzanacak Hızlı Tren hattının Burdur üzerinden geçmesi için vatandaşlardan imza topladı.BUTSO tarafından düzenlenen imza metninde, İstanbul’dan Antalya’ya uzanacak  demiryolu hattının ve hızlı tren uygulamasının Burdur üzerinden geçmesi gerektiği, Burdur üzerinden geçecek hattın daha faydalı ve verimli olacağı belirtiliyor. Standtada, ” Antalya Expo2016 fuarına hızlı trenle gelin imza kampanyası” ibaresi yer alıyor.

Antalya’yı İstanbul’a hatta İzmir’e hızlı tren hattı ile bağlayacak projenin bir süre önce tamamlandığı açıklandı. Projede İstanbul-Ankara hattının Eskişehir’e kadar ortak kullanılacağı, İstanbul-Ankara-Antalya arasında yapılacak yüksek hızlı tren kapsamında Eskişehir-Antalya hattının projesinin bitirildiği belirtildi.

Aynı açıklamada yüksek hızlı tren hattıyla ilgili etüdlerin ve fizibilite çalışmalarının yapıldığı, güzergahın saptandığı, çevresel etki değerlerdirme raporunun tamamlandığı ve gelinen aşamanın güzergah üzerindeki imar planı yapmaya yetkili Belediyelere projenin gönderilerek, imar planlarına işlenmesi savhasına geçileceği belirtilmişti. Eskişehir-Afyon-Burdur ve Bucak’tan Antalya’ya kadar uzanacak hattın, toplam 423 km olacağı, bu hatta yolcu taşımacılığıyla birlikte, yük taşımacılığının da yapılacağı, yüksek hızlı tren hattının, yüksek standartlı, çift hatlı elektrik sinyalli olacağı bilgileride daha önce açıklanmıştı.BURDUR

 

Kaynak:Burdurgazetesi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.