Hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi

Hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi : Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım hakkında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 22 Temmuz 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde, hızlandırılmış trenin kazasıyla ilgili, Halkın Kurtuluş Partisinin (HKP), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım hakkında yaptığı suç duyursuna takipsizlik kararı verdi.

Parlamenter Bürosunca verilen takipsizlik kararında, HKP’nin, suç duyurusu özetlendi. Suç duyurusunda, yazar Cüneyt Ülsever’in, Mart 2013’te yayımlanan bir dergide, hızlı trenin emrini veren kişinin Başbakan Erdoğan olduğuna ilişkin iddiası yer aldı. Başvuru dilekçesinde, Başbakan Erdoğan ve Bakan Yıldırım hakkında kamu davası açılmasının istendiği bildirelen takipsizlik kararında, Anayasa’nın 100. ve TBMM İç Tüzüğü’nün 107. maddesine göre, “Başbakan ve Bakanlar hakkındaki soruşturma yetkisinin TBMM’ye ait olduğu” hatırlatıldı. Kararda, bu nedenle, Erdoğan ve Yıldırım hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasına yer olmadığını kaydedildi.

HKP’nin avukatları, takipsizlik kararıyla ilgili, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Kaynak : Habertürk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar