İBB Meclisine ulaşım sorusuİBB Meclisine ulaşım sorusu
Ulaşım hakkının engellenmesinin talimatını kim veriyor?

İstanbullunun ulaşım hakkının engellenmesinin talimatını kim veriyor? Talimatın yasal dayanağı ve gerekçeleri nedir?

CHP İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam İBB Meclis Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından halka daha evvel duyurulmadan gizli ve kapalı kapılar ardında halkımızı doğrudan ilgilendiren kararlar alınmaktadır. İstanbul’da hayatın olağan akışı dışında “olağanüstü hal” ilan edilmesi halkımıza yapılan büyük bir haksızlıktır” sözlerine yer vererek Başkan Kadir Topbaş’a “Metro ve Tramvay hatları, İBB ve İştiraklerine ait deniz ulaşımı, Metrobüs ve İETT ile Özel Halk otobüsleri, İstanbul Otobüs AŞ’ne ait otobüs seferlerinin önceden haber ve bilgi verilmeden iptal edilmesi talimatını kim vermiştir? Talimatın yasal dayanağı ve gerekçeleri nedir? Sorularını sordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2013 yılı Haziran ayı Meclis toplantılarında CHP İBB Meclis Üyeleri; Dr. Hakkı Sağlam, Özgen Nama, Serdar Bayraktar ve Serdal Kılavuz imzaları ile Meclis Başkanlığına verilen yazılı soru önergesi şöyle;

Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından halka daha evvel duyurulmadan gizli ve kapalı kapılar ardında halkımızı doğrudan ilgilendiren kararlar alınmaktadır. Bunun son örneklerinden bazıları 1 Mayıs günü Metro, Kabataş-Taksim Füniküler Hattı, İBB ve İştiraklerine ait deniz ulaşımı, Metrobüs ve İETT ile Özel Halk otobüsleri, İstanbul Otobüs AŞ’ne ait otobüs seferlerinin önceden haber ve bilgi verilmeden iptal edilmesi kararlarıdır. Diğer taraftan 31.05.2013 Cuma günü Aksaray-Havalimanı Hafif Raylı Sistem’inin günlük belirlenen sefer ve saatlerinin dışında (00.00- 04:00’e kadar) seferler konulduğu kamuoyunun malumudur. İstanbul’da hayatın olağan akışı dışında “olağanüstü hal” ilan edilmesi halkımıza yapılan büyük bir haksızlıktır. Bu kapsamda;

  1. 1 Mayıs günü anılan Kara, deniz, metro ve raylı sistemlerin çalışmama talimatını kim vermiştir? Talimatın yasal dayanağı nedir?
  2. 31.05.2013 Cuma sabah 00:00-04:00 arasında Aksaray-Havalimanı Hafif Raylı Sistemin çalışma talimatını kim vermiştir? Gerekçesi nedir?

  3. 31.05.2013 Cuma sabah 00:00-04:00 arsında Aksaray-Havalimanı Hafif Raylı Sistemde kaç sefer yapılmıştır? Kaç kişi taşınmıştır? Hasılat tutarı nedir?

hakkisaglam045

 

Kaynak : www.gercekgundem.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.