İstanbul-Ankara YHT hattı için en büyük dış finansör AYB

İstanbul-Ankara YHT hattı için en büyük dış finansörün AYB
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Avrupa Yatırım Bankası’nı (AYB) her zaman önemli bir kalkınma ortağı olarak gördüklerini kaydederek, “Türkiye’nin 2007-2013 döneminde AYB’den sağlamış olduğu toplam finansman 14 milyar avroya ulaştı. Yıllık ortalama 2 milyar avro civarında bir finansman katkısı alıyoruz” dedi.


AYB ile İstanbul-Ankara Hızlı Tren Hattı Finansmanı ve Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu Katılım Anlaşması için düzenlenen imza töreninde konuşan Çanakçı, Türkiye ile AYB arasındaki ilişkilerin 50 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini belirtti.

AYB’nin 50 yıllık süre içerisinde Türkiye’nin büyüme büyüme, gelişme, ekonomisini çeşitlendirme ve altyapısını güçlendirme hedeflerine destek sağladığını anımsatan Çanakçı, “AYB’yi her zaman önemli bir kalkınma ortağımız olarak gördük” dedi. Çanakçı, Türkiye’nin tüm uluslararası yatırım kuruluşlarıyla yakın bir işbirliğine sahip olduğunu kaydederek, AYB ile olan ilişkilerin kendine özgü bir takım hususiyetlere sahip olduğunun altını çizdi.

Türkiye ile AYB arasındaki ilişkilerin son dönemde miktar olarak büyük bir hacme ulaştığını dile getiren Çanakçı, “Türkiye’nin 2007-2013 döneminde AYB’den sağlamış olduğu toplam finansman 14 milyar avroya ulaştı. Yıllık ortalama 2 milyar avro civarından bir finansman katkısı alıyoruz. Geçen yıl 2,1 milyar avroluk bir finansman sağladık, bu yıl da benzer bir finansman programını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

-EIB, hızlı tren hattı için en büyük dış finansör

Çanakçı, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattının finansmanının bu yılın finansman programının bir parçası olduğunu kaydederek, söz konusu çalışmanın Türkiye’nin prestij projesi olduğunu ifade etti.

AYB’nin başlangıcından bu yana bu projeyi desteklediğini hatırlatan Çanakçı, Bankanın, projeye 2006 yılında 850 milyon, 2011 yılında da 600 milyon avroluk bir finansman sağladığını, bugün imzalanan 200 milyon avroluk tutarın ise ikinci paketin son dilimi olduğunu bildirdi.

Çanakçı, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı için en büyük dış finansörün AYB olduğunu söyledi.

-Fonların fonunun önünü açtık

Hazine Müsteşarı Çanakçı, Türkiye Büyüme ve İnovasyon Fonu Katılım Anlaşmasını da çok önemsediklerini belirtti. Son 1,5 yıllık dönemde bu konuda büyük adımlar attıklarını vurgulayan Çanakçı,”Türkiye’de borç finansmanı yerine sermaye finansmanını, uzun vadeli finansmanı ön plan çıkartmak anlamında ciddi çalışmalarımız oldu. Geçen yıl haziran ayında melek yatırımcılar dediğimiz mekanizmanın altyapısını kurduk ve sistem çalışmaya da başladı” ifadelerini kullandı.

Çanakçı, birkaç ay önce meclisten geçen bir yasa ile Hazine Müsteşarlığının fonların fonu yönündeki yapılara destek sağlamasının önünü açmış olduklarını belirterek, söz konusu adımın özellikle ilk aşamadaki yatırımcılara destek sağlama adına çok önemli olduğuna dikkati çekti. Bununla ilgili yönetmelik çalışmalarının da son aşamaya geldiğini kaydeden Çanakçı, bu çalışmalarda KOSGEB ve AYB’nin beraber çalışacakları kurumlar olacağını bildirdi.

-Yeni bir fonlar fonu

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı (KOSGEB) Mustafa Kaplan ise Avrupa Yatırım Bankası ile 6 yıldır süregelen güçlü bir işbirliklerinin bulunduğunu ifade etti.

Türkiye’deki toplam işletmelerin yüzde 99’undan fazlasının KOBİ olduğuna dikkati çeken Kaplan, söz konusu işletmelerin, ülkedeki toplam istihdamın yüzde 76’sını, katma değerin yüzde 55’ini, ihracatın ise yüzde 60’ını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Kaplan, Türkiye’nin ilk özel fonlar fonu olan İVCİ’nin, taahhüt ettiği süreci ve yatırımları başarılı bir şekilde tamamladığını belirterek, İVCİ’nin taahhüt ettiği 160 milyon avro ile 1,4 milyar avroluk kaldıraç işlevi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Türk yatırım fonu bünyesinde, yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştıkları yeni fonlar fonunu yavaş yavaş hayata geçirdiklerini kaydeden Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Büyüme ve inovasyon odaklı fonlar fonunu bugün ilk kez sizlere tanıtıyoruz. Yeni girişim hem işletmelerimiz hem de Türkiye için temel bir zorluk olan büyüme ve inovasyona odaklanacak. İVCİ’nin yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olması planlan yeni yapı İVCİ’den aldığı bayrağı daha ileriye taşıyarak, hızlı büyüme potansiyeline sahip iş fikri ve erken aşamadaki işletmelere bir finansman seçeneği oluşturacak.

Böylece ülkemizdeki girişim sermayesi fonlarının sayısını artırmayı hedeflerken, kurulu işletmelerimizin de büyürken ihtiyaç duyacakları sermayeyi sağlamaya devam edecek. Bu girişime kamu ve özel sektörden diğer ortakların katılımını bekliyoruz ve hedeflediğimiz fon büyüklüğüne ulaşmamızda yardımcı olacaklarına inanıyoruz. Türkiye’nin ilk fonlar fonu gibi iddialı bir projeye inanarak birlikte yola çıktığımız Avrupa Yatırım Fonu’na ve gerçek bir ekip ruhu oluşturduğumuza inandığım tüm ortaklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Kaynak : haber.rotahaber.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar