Kayseri’de Toplu Ulaşım Araçlarında Günlük 350 Bin Kişi Taşınıyor

Kayseri’de Toplu Ulaşım Araçlarında Günlük 350 Bin Kişi Taşınıyor : KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi; ulaşımda minibüsleri kaldırıp, doğal gazlı otobüsler ve raylı sistem ile Türkiye’nin en iyi toplu taşımasını yapan kenti haline geldiklerini belirterek, toplu ulaşım araçlarında günde yaklaşık 350 bin kişinin taşındığını açıkladı.


Belediyeden yapılan açıklamada, Kayseri’de 387’si halk otobüsü, 125’i belediye otobüsü olmak üzere toplam 512 otobüs ve raylı sistemle toplu taşımacılık yapıldığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Kentte her gün 9 bin 100 sefer yapan raylı sistem ve otobüslerle yaklaşık 350 bin kişi taşınıyor. Bu taşımacılık esnasında yaklaşık 120 bin kilometre yol kat edilerek her gün dünya üç kez dolaşılıyor. Minibüsleri, halk otobüslerine dönüştürerek şehir trafiğini minibüslerden arındıran Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bu dönüşümü sağlayan Türkiye’nin örnek bir belediyesi oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2009 yılında taşımacılığa başlayan raylı sistemle ulaşıma hız ve konfor getirirken, trafiği de büyük ölçüde rahatlattı. Raylı sistemin seferlerine başladığı ilk günlerde her gün 35 bin yolcu taşınırken, bugün bu rakam yaklaşık 85 bine ulaştı. Raylı sistem şimdilik sadece şehrin doğu-batı istikametinde yolcu taşımasına rağmen şehirdeki toplam yolcu sirkülasyonunun yüzde 23’ünü sağlıyor. 2014 yılında İldem ve Üniversite hatlarının da devreye girmesiyle raylı sistemin taşımacılıktaki önemi daha da artacak.”

Kaynak : Bugün


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar