Konya Büyükşehir Belediyesinden 1 Milyarlık Yatırım HamlesiKonya Büyükşehir Belediyesinden 1 Milyarlık Yatırım Hamlesi
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bilim merkezi, stadyum, 10 bin kişilik spor ve kongre merkezi, restorasyon çalışmaları, çevre yolları gibi birçok yatırımın 1 milyar liranın üzerinde bedele sahip olduğunu söyledi.

Akyürek, yaptığı açıklamada, Konya’da son bir ayda yapılan ve önümüzdeki 15 gün içinde yapılacak yatırımlar ve ihalelerin toplam tutarının ise 810 milyon lira olduğunu ifade etti.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da son yıllarda büyük yatırımların gerçekleştirildiğini belirten Akyürek, 584 köy, 168 belde, 31 ilçede tüm evlere girilerek “sosyal doku haritası” çıkarılarak Konya’nın coğrafi bilgi sisteminin oluşturulması çalışmalarına başlanacağını dile getirdi.

Malas Caddesi Altgeçit inşaatının yer tesliminin yapıldığını, Galericiler-Devlet Su İşleri-Karayolları arasındaki altgeçidin ihaleye çıktığını, Borsa Köprülü Kavşağı’nın ve Hayvan Borsası’nın hizmete açıldığını anımsatan Akyürek, tarihi Konya Çarşısı’nın ek proje ve yapım ihalesinin gerçekleştiğini anlattı.

Mevlana Meydanı’ndaki kamulaştırmaların tamamlandığını ve 100 doğalgazlı, engelsiz, klimalı otobüs ihalesinin yapıldığını aktaran Akyürek, şunları kaydetti:

“Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında ihtiyaçlara cevap vermek üzere 10 adet karla mücadele aracı için ihaleye çıkılacak. Selçuklu Eserleri Minyatür Parkı, iş makinaları ve tüm Konya’nın ilaçlanmasıyla ilgili ilaç ihaleleri de bugünlerde yapılacak. Şehir Meydanı’ndaki çalışmalar yeniden başladı. Konya Müzesi, Mevlana Müzesi ve o bölgedeki çalışmalarla ilgili protokol imzalandı, süreç başladı. Konevi Meydanı ve bu kapsamda 3 katlı yeraltı otoparkı çalışması başladı. Veledrom projesi teslim edildi. 1 Temmuz’da Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı’nın ihalesi var. Daha önce ihalesini yaptığımız 60 tramvayın montaj çalışması devam ediyor. Tramvaylar önümüzdeki aylarda gelmeye başlayacak.

konya-tramvayi

Kaynak : www.memleket.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.