Kütahya ve Yüksek Hızlı TrenKütahya ve Yüksek Hızlı Tren
AK Parti Kütahya Milletvekili ve KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) Komisyonu Üyesi Hasan Fehmi KİNAY, TCDD’nin KİT Komisyonu Görüşmelerinde, Yüksek Hızlı Trenin Kütahya’ya Gelmesi ve Kütahya’da TCDD Lojistik Merkezi Kurulması Konularını Gündeme Taşıdı.

Proje safhasında olan Eskişehir – Antalya YHT hattı Kütahya’dan geçecektir. Aynı
proje İstanbul ve İzmir’i de birbirine bağlayacaktır. YHT Projesi kapsamında İstanbul’un İzmir’le bağlanabilmesi için Eskişehir – Kütahya – Afyonkarahisar arasındaki 140 km’lik hattın yapımı yeterli olmaktadır. Devam eden projeler kapsamında İstanbul’un İzmir’le YHT bağlantısı Cumhuriyet tarihimizin en önemli projelerinden biri olacaktır.

Öte yandan, Kütahya Alayunt’ta bir Lojistik Merkez kurulması yönünde de Kütahya
Belediyesi’nin girişimleri olduğunu belirten KİNAY, bahsi geçen bu iki projenin Kütahya’nın gelişimi açısından çok büyük önem taşıdığını belirtti.

Bu iki projenin gerçekleşmesi halinde Kütahya, Demiryolları bakımından çağ atlayacak ve Bölgesel Lojistik Merkez haline gelecektir.

HASAN FEHMİ KİNAY (Kütahya)

Değerli milletvekilleri, Devlet Demiryollarının muhterem yöneticileri; ben de hepinizi
saygıyla selamlıyorum.

Toplantımızın, başta Devlet Demiryolları olmak üzere, ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu lojistik merkezlerle ilgili, Kütahya’nın da çok önceleri, ilk sırada talepleri olduğunu biliyorum. Kütahya Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odası, İl Özel İdaresi, hâlihazırdaki organize sanayi bölgelerinin -zaten Devlet Demiryollarının hat çekilmiş olması da fırsat bilinerek- bir lojistik merkez kurulması yönünde talepte bulunduklarını çok iyi biliyorum. Bununla ilgili olarak, Devlet Demiryolları hangi kriterlere bağlı olarak fizibil olup olmadığı yönünde bir kanaate ulaşıyor, açıkçası
bunu merak ediyorum.

Kütahya, konum itibarıyla, büyükşehirlere, metropollere yaklaşık iki buçuk-üç saatlik kara yolu ulaşım mesafesinde ve çok yakın bir tarihte, bildiğiniz gibi, bölgesel bir havaalanına da ev sahipliği yapan bir il. Bir tarafta Devlet Demiryollarının ulaşım ağına sahip olduğu, diğer tarafta hava yolunun ve kara yolları açısından da metropollere, Antalya’dan İstanbul’a, İzmir’den Ankara’ya, Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ine hitap eden, konum itibarıyla bu kadar elverişli olmasına rağmen neden acaba, bu bizim lojistik merkezle ilgili altyapı konusundaki yeterliliğimize
rağmen fizibil bulunmadı? Bu konuda acaba hani Kütahya’ya karşı bir ilgisizlik mi, Kütahya’ya karşı bir ihmal mi var, bir ön yargı mı var? Bununla ilgili, ben açıkçası, hangi kriterlerle biz değerlendiriliyoruz, bunu öğrenmek istiyorum.

Diğer taraftan, yüksek hızlı trenle ilgili gerçekten Türkiye fevkalade bir atılım içerisinde. 2010 yılından itibaren yapılan ve 2023’e kadar uzanan yatırımlar açısından baktığımızda, EskişehirAntalya hattının da planlandığını biliyoruz. 140 kilometrelik bu hattın, Eskişehir-Kütahya Afyonkarahisar’ın, 140 kilometrelik hattın birleştirilmesi hâlinde, hâlihazırda yapımı devam eden yolları da dikkate aldığımızda, İstanbul’la İzmir’in, iki büyük büyükşehirin, iki büyük metropolün de birleşebileceği imkânını elde edebiliyoruz.

Bu doğrultuda acaba bize, Eskişehir-Antalya arasındaki o ilk hattın, Eskişehir-Afyonkarahisar hattının tamamlanması konusunda Devlet Demiryolları olarak bir öncelik verebilir misiniz? Bu konular hakkında bilgi talep ediyorum.

Çok teşekkür ediyorum.

kutahya_ve_yuksek_hizli_tren

Kaynak : www.kutahyayasam.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.