Milletvekili Hasan Fehmi Kinay’dan Kütahya YHT AtağıMilletvekili Hasan Fehmi Kinay’dan Kütahya YHT Atağı: AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay’ın, Yüksek Hızlı Tren’nin (YHT) Kütahya’dan geçmesi için bakanlıklar düzeyindeki sözlü ve yazılı gayretleri sürüyor.

Bir süre önce TBMM KİT Komisyonu’nda YHT’nin Kütahya’dan geçmesini gündeme getiren Milletvekili Kinay, hafta içerisinde de, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’a, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a YHT’nın içinden geçeceği illerin milletvekillerine, Kütahya protokolüne konuyla ilgili destek çağrısında bulundu.

Kinay, “İstanbul-İzmir YHT projesi, küçük bir adımla gerçekleşebiliyor. Şöyle ki; 796 kilometre uzunluğundaki İstanbul – İzmir YHT Hattı, sadece içindeki 140 kilometrelik Eskişehir – Kütahya – Afyonkarahisar bağlantısının yapılmasıyla hayata geçirilebilir. Bu proje aynı zamanda, Ege’nin incisi İzmir ile Türkiye’nin gözbebeği İstanbul’u birbirine bağlamakla kalmayacak, Bölgesel Kütahya Zafer Havalimanı’nı başta komşumuz olan Eskişehir’e olmak üzere YHT’nin geçeceği diğer illere de bağlamış olacaktır” diye konuştu.

milletvekili-hasan-fehmi-kinay

Kaynak : Haberler

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.