Pakistanda metrobüs krizi

Pakistanda metrobüs krizi
Muhalefet yeni başbakan Şerif’in vaatleri arasında yer alan metrobüsü yaygınlaştırma projesine sert çıktı. Türkiye destekli metrobüs projesinde 400 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı iddia edildi


Pakistan’da metrobüs tartışması yaşanıyor. 11 Mayıs’ta başbakan seçilen Nevaz Şerif, Pencab’daki metrobüs hattının genişleyeceğini ve dikkat çeken projelere imza atacağını söylemişti. Seçimlerden iki ay sonra metrobüs projesi tekrar ülke gündemine geldi. AFP haber ajansı geçmişte okullara tablet dağıtan ve metrobüs gibi uygulamalarla halkın desteğini alan Şerif’in yeni dönemde yapacaklarını haberleştirdi. Habere göre, Pakistan halkı, Pencab’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım tarafından yapılan 27 istasyonlu metrobüs hattının ve Akbil benzeri sistemin diğer eyaletlere yayılmasını istiyor.

TÜRKİYE’DEN DESTEK
Ancak muhalefet, Pencab’da yaşayanların “Diğer toplu taşıma araçlarından daha konforlu ve hızlı” olarak yorumladığı metrobüsü ve Şerif yönetimini topa tuttu. Resmi olarak 30 milyar rupe (300 milyon dolar) harcandığı açıklanan projede yolsuzluk yapıldığını öne süren eski muhalefet lideri Raja Riaz, “Pencab yönetimi tahminin ötesinde harcama yaptı ve 30 milyar rupe yerine 70 milyar rupe (700 milyon dolar) harcadı. Projede yolsuzluk vardı ve bütçe açıldı.
Bunun sonucunda diğer kent ve bölgelerde maddi sorun ortaya çıktı. Metrobüs projesi sebebiyle diğer kentlerdeki eğitim ve sağlık gibi önemli harcamalar geri planda kaldı” açıklamasını yaptı.
Pakistan’ın 2014’ün sonuna kadar IMF’ye 4 milyar dolar ödemesi gerekiyor. Başbakan Şerif, geçen hafta yaptığı konuşmada, “Bütün projeler 5 yıl içinde tamamlanacak. Ekonomiyi kuvvetlendirmek için Türkiye ve Çin gibi ülkelerin yardımına açığız” demişti. Ekonomistler ise yeni projelerin olumlu olduğunu fakat bu girişimlerin bütçeye zarar verebileceğini vurguladı.

TABLET VE METROBÜS KAZANDIRDI
Mayıs’ta yapılan seçimlerden sonra başbakan olan Nevaz Şeref, okullara tablet dağıtmış ve metrobüs sistemini Pakistan’a getirerek halkın desteğini almıştı.

Kaynak : www.aksam.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar