TCDD Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesi Ek finansman amacıyla sağlanacak 200 milyon euro tutarında krediye ilişkin anlaşma imzalandı

T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün, Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesinde yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Avrupa Yatırım Bankası’nca projenin ek finansman amacıyla sağlanacak 200 milyon euro tutarında krediye ilişkin anlaşma 10 Haziran 2013 tarihinde imzalandı. Ankara Sheraton Oteli’nde düzenlenen kredi anlaşması törenine Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer katıldı.

Bilindiği gibi, 2. etap kapsamındaki Köseköy – Vezirhan Demiryolu Rehabilitasyonu (1. Aşama) ve Vezirhan – İnönü Demiryolu Rehabilitasyonu (2. Aşama) ihalesini CRCC – CMC – Cengiz İnşaat – IC İçtaş İnşaat konsorsiyumu 1.27 milyar dolar teklifi ile kazanmıştı.

Kaynak : Yatırımlar

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.