TCDD Yeni Başkentray Projesi İptal edilen ihale için yeniden şartname hazırlık çalışmalarına başlandıTCDD Yeni Başkentray Projesi İptal edilen ihale için yeniden şartname hazırlık çalışmalarına başlandı : T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan, Sincan – Ankara – Kayaş Hattının Yeniden İnşa Edilmesi (Başkentray) Yapım İşi ihalesi ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; iptal edilen ihale için yeniden şartname hazırlık çalışmalarına başlandı. Çalışmaların tamamlanması ve gerekli onayların alınmasından sonra Temmuz – Ağustos ayı içinde ihale ilanı yapılacak.

Daha önceki gelişmeler: İhaleyi 188.867.427 euro teklifi ile Porr Bau firması kazanmış, kesinleşen ihale kararı 26 Şubat 2013 günü firmalara bildirilmişti. Daha sonra da Gülermak A.Ş. – Kolin İnşaat ortak girişimi, Comsa – Açılım – Seza İnşaat ortak girişimi ve Makyol İnşaat – Cengiz İnşaat ortak girişimi ihalenin sonucu için Kamu İhale Kurumu’na itirazda bulunmuş ve söz konusu ihale geçtiğimiz günlerde Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edilmişti.

Söz konusu ihaleye katılan diğer firmalar şöyleydi:
1. Accione – Kiska – Ulubol İnşaat
2. Alsim Alarko
3. Assignia – Koçoğlu İnşaat
4. Azer İnşaat – Özgün Yapı
5. Comsa – Açılım – Seza İnşaat
6. Constructora Sanjose – Fernas İnşaat
7. Doğuş İnşaat
8. Gülermak A.Ş. – Kolin İnşaat
9. Makyol İnşaat – Cengiz İnşaat
10. Moskovskiy Metrostroy Açık İnşaat – Net Yapı
11. Özaras – İntekar – Uyum Yapı
12. Ramberg Bau AG
13. Sacyr S.A.- Özaltın İnşaat
14. Sinohydro – İlci İnşaat
15. Strabag AG
16. Vianini Lavani – Öztaş İnşaat
17. Yapı Merkezi
18. Yertaş İnşaat – China Railway

Source : Yatırımlar