TCDD’den Kars’ta 112 km’lik demiryolu yenileme çalışması

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), 2013 yılı çalışma programı kapsamında Kars’ta 112 kilometrelik demiryolu yenileme çalışması başladı.


TCDD Erzurum 45.Yol Bakım ve Onarım Müdürü Uğur Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada,1969 yılından beri Erzurum-Kars tren yolu hattında hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi.

Yol yenileme çalışmalarına TCDD’nin 2011 yılında başlandığını belirten Şahin, “2011 yılında Erzurum-Köprüköy arasında 53 kilometre, 2012 yılında Köprüköy-Sarıkamış Çatak mevkisine kadar 105 kilometre demiryolunu yeniledik. 2013 yılı çalışma programı kapsamında Sarıkamış-Çatak mevkisinde çalışmaları başlattık” diye konuştu.

Hedeflerinin 6 aylık süre içinde Çatak mevkisinden sınır istasyonu olan Doğukapı istasyonuna kadar çalışmaları bitirmek olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

“Bu çalışmalar esnasında 12 metrelik raylar çıkarılarak yerine 108 metre uzunluğunda raylar döşeniyor. Eski rayları üzerine monte ettiğimiz ahşap traversler söküldükten sonra yeni 108 metre uzunluğundaki raylar, 250 kiloluk beton traversler üzerine monte ediliyor.”

Şahin, bu çalışmalarda 80 işçi, 9 memur, 7 operatör ve 3 teknik personelin görev aldığını dile getirerek, makine ekipmanı olarak da 3 eskavatör,1greyder,1 silindir,1 demiryolu aracı ve 2 adette yol tamir aracı bulunduğunu sözlerine ekledi.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan da onarımı devam eden demiryollarının Sarıkamış’a bağlı Çatak köyü mevkisinde incelemelerde bulundu.

Yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Arslan, 112 kilometrelik yol hattındaki 39’luk rayların 49’luk raylarla, ağaç traverslerinse beton traverslerle değiştirildiğini anlatarak, rayların daha modern, çok daha güzel ve günümüz teknolojisine uygun hale getirildiğini belirtti.

Milletvekili Arslan’a TCDD çalışmalarına verdiği destekten dolayı plaket verildi.

Kaynak : Haber7


İlk yorum yapan olun

Yorumlar