Tüdemsaş, Reysaş İçin Yük Vagonu İmal Edecek

Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ (TÜDEMSAŞ), Reysaş Taşımacılık ve Lojistik AŞ için 60 yük vagonu üretecek.


TÜDEMSAŞ’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1939 yılından beri demir yolu sektörüne çeşitli tip ve tonajda yük vagonu kazandıran Tüdemsaş ile Reysaş arasında 60 yük vagonu imalatı için anlaşma yapıldı. Tüdemsaş, konteyner taşımada kullanılan Sgss tipi 60 yük vagonunu 2013 yılı sonuna kadar teslim edecek.

Tüdemsaş Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Sgss tipi konteyner yük vagonu projesinin kurumlarına ait olduğunu ve UIC standartlarına uygun olarak 2005 yılından beri imal edildiğini belirterek, “Bu vagonlar ahşap döşemeli, direkli, alın kapaklı olarak imal edilecek. Bu özelliklerinden dolayı vagonlarımız hem konteyner taşımacılığı, hem boru, kütük, çubuk gibi malzemelerin taşınmasına da imkan sağlayacaktır. 120 km hız yapabilen Sgss vagonumuzun darası 24 tondur. Vagonlarımız yüke göre fren sistemini ayarlayabilen, otomatik basınçlı hava fren sistemine sahiptir” şeklinde konuştu.

Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven ise demir yolundaki vagon alımlarını 6 ay önce planladıklarını ve Türkiye’de 4-5 kurumla görüştüklerini aktardı. Üretim için, kendilerine güven veren Tüdemsaş’ı seçtiklerini dile getiren Döven, şunları kaydetti:

“10 milyon 500 bin lira yani 4,4 milyon avro civarındaki bir rakamla 60 yük vagonunun ilk sözleşmesini bugün yapmaktayız. 250 yük vagon talebimiz 2013 ve 2014 yılındaki planlamamız içerisinde yer almaktadır. Tüdemsaş yönetiminin bize gösterdiği ilgi, kalite ve satış sonrası hizmetlerini de takip ederek bu yeni siparişlerimiz devam edecektir. 2020’li yıllarda, bir milyon metrekare depo, bin yük vagonu planımızı gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”

Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi.

Kaynak : Haberler


İlk yorum yapan olun

Yorumlar