Üç Ülkenin Bakanları, Bakü- Tiflis- Kars Demiryoluna İlk Rayı DöşeyecekUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın konuğu olarak Kars’a gelen Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov, Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı George Kvırıkkashvılı, Bakü- Tiflis- Kars (BTK) demiryoluna ilk ray döşeme törenine katılacak. Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Mamadov, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ topraklarını işgalden vazgeçmesi halinde demiryolu projesine girebileceğinin işaretini verdi.

Konuk ülkelerinin bakanlarını Kars Havalimanı’nda Vali Eyüp Tepe, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Ak Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Azerbaycan’ın Türkiye Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, ilgili daire müdürleri karşıladı. Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mamadov, BTK demiryolu projesinin önemine değindi ve çalışmaların düzenli gitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Ziya Mamadov, Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ topraklarını işgal eden Ermenistan’ın bu tutumu nedeniyle BTK’dan ‘by- pass’ edilmesiyle ilgili olarak “Bakü- Tiflis- Kars demiryolu projesi, üç ülkenin cumhurbaşkanları tarafından desteklenmiş ve temeli atılmıştır. Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiği için projeye girememiştir. Çünkü işgal yüzünden 1 milyon vatandaşımız göç etti. Ermenistan, Azerbaycan topraklarından çekilmediği sürece bu projeye dahil olamaz. Biz Azerbaycan tarafı olarak, buna hiçbir zaman izin veremeyiz. Türkiye’nin Başbakanı, Cumhurbaşkanı da aynı ifadeleri kullanıyor. Eğer işgalden vazgeçerse üç ülkenin liderleri, hükümetleri Ermenistan’ın da bu projeye dahili meselesine sıcak bakabilirler” diye konuştu.

Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı George Kvırıkkashvılı da Türkiye ile hem komşu hem de dost olduklarını anımsattı. İlişkilerin her geçen gün arttığına işaret eden Kvırıkkashvılı bu durumdan memnuniyet duyduklarını belirtti. Bakü- Tiflis- Kars demiryolu projesi ile ilgili bir toplantı yapacaklarını, anlatan Kvırıkkashvılı, “Bu proje ile Azerbaycan ve Gürcistan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya açılacak. Bu sayede yük taşımacılığı büyük seviyelere yükselecek. Bu proje sayesinde dostluğumuz daha da artacak. Alacağımız kararlar sayesinde demiryolu yapımını daha da hızlandıracağız” dedi.

Üç ülkenin bakanları, yarın önce toplantı yapacak, öğleden sonra da Kars’ın Mezra Köyü yakınında ilk ray döşeme törenine katılacak.

kars-tiflis-baku-demiryolu-tren-projesi

Kaynak : Haber 3

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.