Üçüncü Havalimanı (Animasyon Video)Üçüncü Havalimanı
İstanbul’a inşa edilecek 3. havalimanına aynı anda 3 uçak iniş yapabilecek. Tam kapasite durumunda pist başına saatte 19 adet uçak iniş- kalkış yapacak.

İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı ÇED Raporu’nda çalışma ile ilgili önemli detaylara yer verildi. Bakanlığın Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce yürütülecek çalışmalar, İstanbul Avrupa Yakası’nda Arnavutköy ve Eyüp İlçeleri’nde yapılacak. Proje alanı toplam 76 milyon 500 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Proje alanının arazi kullanımlarına göre 6 bin 172 hektarı orman, bin 180 hektarı madencilik ve diğer kullanım, 660 hektar gölalanı, 236 hektar mera, 60 hektar kuru tarım (nadassız), 2 hektar fundalık alan ve proje alanının yaklaşık yüzde 2,47’lik (189 hektar) kısmı özel mülkiyet arazisi.

6 ANA PİSTİ OLACAK

İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı projesi kapsamında 6 adet ana pist, 4 adet apron ve pistlere ait taksirutların yapımı planlanıyor. Proje kapsamında iç ve dış hatlar terminal binaları ve havalimanı için gerekli diğer tüm tesislerin (giriş kontrol binası, teknik blok-kule, DHMİ hizmet binası, itfaiye binası, iş makineleri ve oto garajı, emniyet binası, regülatör binası, güç merkezi, ısı merkezi, su deposu, gümrük binası, vb.) yapımı gerçekleştirilecek.

Yolcu taleplerindeki artışın Türkiye’deki nüfus artışına doğru orantılı olacağı varsayımı ile gelecekte taşınacak potansiyel yolcu sayısının kademeli olarak inşa edilecek havalimanının tam kapasiteye ulaşması ile yıllık 150 milyon yolcu (giden ve gelen yolcu toplamı) olması planlanıyor.

Havalimanı dünyadaki en büyük uçaklara hizmet verebilecek şekilde inşa edilecek ve aynı anda 3 uçak iniş veya kalkış yapabilecek

ucuncu-havalimani

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.