Üçüncü köprü kamyon trafiğini rahatlatacak

Üçüncü köprü kamyon trafiğini rahatlatacak
TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Üçüncü Havalimani ihalesinin Türkiye için önemli bir proje olduğunu belirterek, iyi odaklanıldığı takdirde projenin önemli bir yatırım olacağını ifade etti. Akın, “Bu proje Başbakan’ın gözbebeği. Böyle bir projenin akamete uğramaması lazım. İnşallah hem maddi hem manevi anlamda hep birlikte yardımcı olalım. Maddi olacak olanlar bankalar, manevi olacak olanlar da bizleriz. Dolayısıyla o şekilde yardımcı olup projenin bitirilmesini sağlamaktan öte üzerimize başka bir görev düşmez. Projeyi alan arkadaşlara ‘hayırlı olsun’ demekten başka bir şey düşmez.” ifadelerini kullandı.


Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın Skytürk360 TV’de yayınlanan Üç Nokta programında önemli açıklamalarda bulundu. Üçüncü Havalimanı ihalesinde istedikleri rakamı bulamadıklarından çekilme kararı aldıklarını söyledi. İhaleyi kazanan grup Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in ihaleden sonra söylediği sözlere üzüldüğünü belirten Akın, “Herkesin garip karşıladığı ifadeler olduğu için çok üzüldüm. Şimdiye kadar hiçbir rekabette böyle bir olay yaşanmadı. Rekabet ihale odasında olur ve biter. İhaleyi kaybedebilirsiniz veya kazanabilirsiniz. İhale sonrası Nihat Bey’in söylediği sözleri yadırgadım doğrusu.” dedi.

Yeni yerin devreye girmesiyle Atatürk Havalimanı’nın kesin kapatılacağını aktaran Hamdi Akın, ancak kendilerinin bu durumdan mağdur olmayacaklarını vurguladı. Akın, “Bakanlık yazılı olarak bize bunu bildirdi. Dolayısıyla orada bir mağduriyet söz konusu değil. Bunların hepsi planlandı, konuşuldu ve şartnamelere konuldu. Ondan sonra ihaleye çıktı. Sizler sorgulamadınız biz de bir açıklama yapmadık. Bizlerden ziyade bunu Bakanlık yetkililerinin yapması gerekirdi. Onlar açık açık bu şekilde söyleyebilir.” şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı’nda pislerde trafik sorununun olmadığını, apron ve terminal sıkıntısının yaşandığını dile getiren Akın, terminal binasının büyütüleceğini belirtti. Apron meselesine çözüm bulmak için havalimanında bulunan barakaların kaldırıldığını ve oraya park alanı yapılacağını ifade eden Akın, “Mimari anlamda herkesin çok kolay ve rahatlıkla anlayabileceği bir yapı. Mevcut terminalde çok rahatlıkla yanına ilavelerle kargoya doğru büyütülebilir. Bize talimat verilirse hemen yapılır.” diye konuştu.

Hamdi Akın, Bursa Belediyesi’nin kurduğu BUDO’ya rağmen Bursa halkının İDO’yu daha fazla tercih ettiğini söyledi. BUDO’nun halkın menfaatine çalışmaya devam edeceğini fakat bunun sürdürülebilir olmayacağına dikkat çeken Akın, “BUDO şu an para kazanmıyor. Bursa daha çok bizim hedef şehrimiz. Çünkü Bursalılar İDO’yu çok kullanıyorlar. Bursalılar İstanbul’a bu şekilde gidip geliyorlar. Onun için biz Bursa halkını daha fazla referans almalı onlara daha fazla hitap etmeliyiz. Onların taleplerine daha fazla kulak kabartmamız gerek.” şeklinde konuştu.

“KAMYON TRAFİİGNİ HAFİFLETECEK RORO PROJESİNDE SONA GELDİK”

TEM’deki trafiği azaltmak açısından İDO üzerinden bir yol açacaklarını söyleyen Akın, projenin hazırlık aşamasında olduğunu belirtti. İskele olsa bile çabuk ve seri taşıyacak hattı kurmanın kolay olmadığını ifade eden Akın, “Maliyet açısından bir avantaj getirilebilir çünkü sonuçta burada bir bekleme var. Böyle bir RORO sistemi kurulursa 24 saat çalışacağı için kamyonlardaki beklemeyi ortadan kaldırabilir. Bunun ne şekilde tesirleri olur, ne şekilde bize yansıması olur buna çalışıyoruz.” bilgisini verdi.

İstanbul’a yapılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün TEM’deki kamyon trafiğini büyük ölçüde azaltacağını ifade eden Akın şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstanbul’da birkaç proje birden kamyon trafiğine yönelik uygulamada. Üçüncü köprü de kamyon trafiğine yönelik olarak planlanıyor. Muhtemelen kamyonların bir çoğunu Üçüncü köprüye yönlendirme söz konusu olacak. Proje bittiğinde İstanbul’un en önemli meselelerinden bir tanesi çözülmüş olacak. Bu İstanbul’un kuzeyinden geçiş getiriyor. Kamyonlar için oldukça uzun bir yol. Bunu Marmara içerisinden RORO şeklinde yapabilirsek bu gayet güzel olur. Ayrıca Eskihisar İzmit Körfez geçisinde bir köprü yapılıyor. O köprü de bitirildiği zaman köprü de aslında ağırlıklı olarak kamyonları taşıyacak ve gidişatı kolaylaştıracak, trafiği kolaylaştıracak. Bir de buna denizden taşımayı ekleyebilirsek büyük ihtimalle kamyon meselesi İstanbul’da çözülmüş Boğaz köprüsünü meşgul etmemiş olurlar.”

Novotel ve İvis Otel’in yatırımına sahip olan Hamdi Akın, Novotel adı altında şu ana kadar 18 tane otelin bulunduğunu söyledi. Turistik otelden daha çok şehircilik oteline ihtiyaç olduğunu söyleyen Akın, Moskova ve Kehev’de otel yapmayı arzuladıklarını, Karaköy’de 200 odalı bir Novotel projesine başladıklarını da ifade etti.

Kaynak : http://www.zaman.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar