Zonguldak – Kozlu arası raylı sistem projesiZonguldak – Kozlu arası raylı sistem projesi
Geçen hafta yayınlanan “ Raylı sistem” başlıklı yazımız üzerine Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin tarafından e-posta ile bir açıklama gönderildi.
Sayın Sezgin’in konuya ilişkin değerlendirmesini aynen aktarıyorum.

“ Sayın Çakmak

Zonguldak – Kozlu arası raylı sistem projemize verdiğiniz destek ve yorumlarınıza teşekkür ediyorum. Yazınızda belirttiğiniz gibi iki belediyeyi birden ilgilendiren bu projede iki Belediye Başkanımızın konuya olumlu yaklaşması çok önemli.

Yazınızda üstü kapalı olarak ortaya koyduğunuz gibi Zonguldak olarak birlikte karar verme ve ortak akıl ile ortaya proje koyarak uygulama noktasında sıkıntılarımız var. Bu proje ilk olarak kenttin birlikte istediği ve hayata geçirdiği proje olabilir.

Bizim istediğimiz raylı sistem Zonguldak ve Kozlu’nun ortak projesi olsun .Hepimizin istediği bir projeyi hep birlikte hayata geçirelim. Birlikte proje hayata geçirebilme kültürümüze bu proje ile katkı sağlayalım.

Yazınız ile ilgili yanlış anlamadan kaynaklanan bir düzeltme yapmak istiyorum. Projenin toplam maliyetinin 10 milyon Tl olduğunu belirtmişsiniz.10 milyon tl tahmini olarak 1 km’nin yaklaşık maliyeti olacaktır. Kozlu Zonguldak arasındaki raylı sistemin 4,5 km olacağı öngörülmektedir.

Bunun yanında raylı sistem ile yaratılan çevresel etkilerden biride hava kirliliğinin azaltılmasıdır.. Elektrik enerjisi ile çalışan sistemin seçimi atmosferik kirlenmelerin azalmasına katkıda bulunacaktır. Bu durumda proje için çeşitli hibe kredilerden faydalanma alternatifini de ortaya çıkarabilecektir.

Projenin hayata geçmesinde herkesin desteği önemlidir Bu sebeple verdiğiniz desteğin devamı beklentimiz ile iyi çalışmalar diliyorum.


Zonguldak Kent Konseyi Başkanı ve Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Yesari Sezgin’in açıklama ve değerlendirmelerinde bir konuya özellikle dikkat çekiliyor.
Yeniden özetleyelim…
“ Proje, Zonguldak ve Kozlu’nun ortak projesi olsun. Böylece birlikte hareket edebilme kültürümüze de bu proje ile katkı sağlamış olalım.”
Doğru söze ne denir !..
Zonguldak ve Kozlu’nun biri Türkiye’de, biri Yunanistan’da değil ki!..
Her ikisi de bu memleketin öz toprağı…
Uluslararası ortak projelerin bile uygulanmakta olduğu bir çağda, Zonguldak’ın öz toprakları arasında “raylı sistem” kurulması için ortak proje üretilmesi sorun mu olacak yani?..
Üstelik, ortada hazırlanmış bir proje var. Her yönüyle uygulanabilir bir proje… İlimizin fiziki yapısı ile sosyo-ekonomik yaşamına yeni bir renk katacak mükemmel bir proje…
Buna kim karşı çıkmak ister ki!..

Zonguldak-Kozlu arası raylı sistem projesinin maliyetine ilişkin düzeltme için Yesari Sezgin’e teşekkür ediyorum. Biz, projenin toplamına ilişkin maliyetin 10 milyon TL civarında olduğunu söylemiştik; oysa bu maliyetin “ km. maliyeti” olduğu, projenin toplam maliyetinin ise 45 milyon TL civarında olabileceği belirtiliyor.
45 milyon TL…
Eski para ile 45 trilyon…
Bu şehr-i Zonguldak, ülkemiz ekonomisine öyle “45 trilyonlar” kazandırdı ki, sayısı belli değil…
Yesari Sezgin’in söylediği gibi, “hibe fonları” vb. kaynaklar da bulunabilir ama, hiçbiri olmasa da devletimiz, Zonguldak’a bu kaynağı aktarabilir.
Yeter ki, bu projenin, tümüyle “Zonguldak’ın projesi” olduğunu ve toplumdan destek gördüğünü Ankara’ya gerektiği gibi anlatabilmiş olalım.

zonguldak-kozlu-rayli-sistem-projesiKaynak : demirmedya

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.