100 yıllık buharlı lokomotif Karabük üniversitesinde eğitim aracı olacak

100 yıllık buharlı lokomotif Karabük üniversitesinde eğitim aracı olacak :Türkiye’nin ilk Demir Çelik Enstitüsü ile Raylı Sistemler Mühendisliği bölümlerini açan Karabük Üniversitesi, buna bağlı olarak da Karabük Gar Deposu’nda bulunan 100 yıllık buharlı lokomotifi restore edip eğitim amaçlı kullanmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’nden devraldı. TCDD Malzeme Dairesi Başkanlığı ile üniversite arasında imzalanan protokolle 1900’lü yıllarda yapılan 65 tonluk lokomotifle birlikte 65 tonluk tender (kömür kazanı) da devredildi.


100 yıllık bir tarihe evsahipliği yağacaklarını belirten Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, okulu ve şehri raylı sistemler vadisi yapma arzusu içinde olduklarını söyledi. Raylı Sistemler Mühendisliği’yle birlikte Türkiye’nin ilk Demir Çelik Enstitüsü’nü de açtıklarını ifade eden Rektör Uysal, “Karabük Gar Deposu’nda bulunan ve aşağı yukarı 100 yıllık bir geçmişi olan buharlı lokomotifi üniversitemize taşıyarak, tarihimize de sahip çıkmak istiyoruz. Bu lokomotif, sevgili gençlerimiz için eğitim alanı oluştururken üniversitemiz için de bir aksesuar olacaktır. Lokomotif, hurda bir vaziyette. Üniversitemize getirdikten sonra restore ederek tarihimizi tekrar canlandıracağız. Devredilmesinde katkısı olan başta TCDD Genel Müdürü Sayın Süleyman Karaman’a, lokomotifin gardan alınarak üniversitemize nakledilmesini sağlayacak olan Yapı Merkezi ve Yapıray şirketlerine şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Özellikle hızlı trenlerin yaygınlaşmaya başladığı ve demiryolu taşımacılığının hız kazandığı bir dönemde Türkiye’de ilk ve tek olan Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü, 2011-2012 öğretim döneminde Karabük Üniversitesi’nde açıldı. Rektör Uysal’dan alınan bilgiye göre ülkenin ray ihtiyacını karşılamak için Kardemir A.Ş. ile TCDD arasında bir anlaşma yapıldı. Rayların denenmesi için de Karabük Üniversitesi yerleşkesinde 5 kilometrelik yol inşa edilecek. Burada ray-teker ilişkileri, sinyalizasyon ve telekomünikasyonla ilgili denemeler yapılacak, altyapı ve üstyapı etkileşimleri gözlemlenebilecek.

Kaynak : http://www.haber35.com2 Comments

  1. ankara karabük zonguldak hızlı tren hattı en kısa zamanda yapılmalı

  2. Karabük üniversitesinin ülkemizin bir çok yerinde çürümekte olan tarihi eserlerden birisini dahi olsa koruma altına alması gerçekten alkışlanacak takdir e şayan bir girişim.Şu ana kadar sadece Eskişehir anadolu üni. si ile Edirne trakya üni. sinin kampüsünde sergilik buharlı lokomotif mevcut.Umarım bu girişim diğer rektörlere de örnek olur.Ancak yanlış bir bilgiyi düzeltmek isterim.Söz konusu lokomotif 56300 tipi yük lokomotifidir ve üretim yılı 1948 veya 49 olmalı.Buharı jenerasyonunun son örneklerinden.Zamanında Zonguldak-Ulukışla arasındaki ağır yük (bilhassa cevher trenlerinde) kullanıştır aynı zamanda Türkiyedeki buharlılar içerisinde en güçlü kazan a sahiptir.Haber de iddia edildiği gibi 100 yıllık değil.Saygılar…

Yorumlar