Adana 2. etap metro projesi ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunuldu

Ulaştırma Bakanlığı Metro Projeleri Adana 2. etap metro projesi ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunuldu
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından gerçekleştirilecek olan, “Şehir içi raylı sistem ve metro projeleri”nde yeni gelişmeler kaydedildi.


Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 9,5 kilometrelik Akıncılar – Çukurova Üniversitesi arasındaki (2. etap) metro projesinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devri ile ilgili görüşmeler sürdürülüyor.

Ayrıca proje ile ilgili hazırlanan ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulduğunu belirten yetkililer, çalışmaların ve gerekli devir işlemlerinin tamamlanmasından sonra ihale ilanı yapılabilmesi için Kalkınma Bakanlığı ve YPK onayına başvurulacağını kaydettiler.

Hat, 9,5 km uzunluğunda olacak ve hatta 6 adet istasyon yer alacak. 4 adet henzemin tip, 1 tane gömülü tip ve 1 adet de viyadük tip istasyon yer alacak.

Hattın genişliği yaklaşık 11,25 metre olacak ve proje kapsamında kullanılacak alan büyüklüğü yaklaşık 100.000 metrekare olacak. İkinci etap metro projesi tamamlandığında Adana Hafif Raylı Sistem’in toplam uzunluğu 23 kilometre olacak. 2. Etap metro projesi üniversitenin yanı sıra yeni yapılacak stadyuma da ulaşımın sağlanması planlanıyor.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1121/04 Mart 2013 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar