Alstom ve Intel geleceğin akıllı şebeke mimarisi ve güvenliği konusunda işbirliği yapacak (Özel Haber)Alstom ve Intel geleceğin akıllı şebeke mimarisi ve güvenliği konusunda işbirliği yapacak
Alstom Grid ve Intel, akıllı şebeke ve akıllı şehirlere yönelik çözümler ve teknolojiler konusundaki uzmanlıklarını birleştirerek birlikte çalışmak için bir global anlaşma imzaladı. Üç yıldır süregelen yakın işbirliğinin bir sonucu olan bu anlaşma, gelecekteki şebekelerin yeni mimarilerinin hızlı bir şekilde düzenlenmesini kolaylaştırmak amacıyla, gömülü zeka (embedded intelligence) ve IT sistemleri üzerine odaklanacak.

Bugünün elektrik şebekeleri akıllı şebekelere dönüşüyor, öte yandan elektriği verimli ve güvenilir bir şekilde yönetmek için gerçek zamanlı bilgilerle birlikte “zeka” yaratan IT mimarileri ile destekleniyor; bu sayede, enerjinin üretiminden son tüketimine kadar operatörler ve tüketiciler elektrik kullanımını optimize edebiliyor. Bu bilgilerin gerçek zamanlı paylaşımı; doğası gereği kesintili olan ve  üretildiği lokasyon ve zamanda gerçek zamanlı olarak takip edilmesi gereken yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonunun önünü açıyor.

Alstom Grid Güç Elektroniği ve Otomasyon Grup Başkan Yardımcısı Patrick Plas: “Gelecekteki şebekelerin kurulmasında anahtar rol oynayan unsurlardan ikisi olan gömülü zeka ve akıllı şebeke güvenliğinin getirdiği zorlukların üstesinden gelmek üzere Intel ile işbirliği yapacağımız için çok heyecanlıyız. Intel’e bağlı bir kuruluş olan McAfee, siber güvenlik yönetimi ve dahili teknolojiler yazılım çözümleri konusundaki uzman bilgi birikimi ile, Akıllı Şebeke uygulamasında sonraki adıma ulaşmamızda bize yardımcı olacak” dedi.

Intel Labs Europe, Intel Corporation Başkan Yardımcısı ve Direktörü Martin Curley: “Alstom Grid ile olan ortaklığımız; sektörde şu andaki ve gelecekteki fırsatları yakalamak ve zorlukların üstesinden gelmek için işletme teknolojisi (OT) ve bilgi teknolojilerini (IT) kesintisiz bir şekilde entegre etmemize imkan sağlayacaktır” dedi.

McAfee Güvenlik Ürünleri Programı Başkan Yardımcısı Lorie Wigle: “Alstom ve Intel arasındaki işbirliği, güvenli bir akıllı şebekenin benimsenmesi ve kurulmasını hızlandırmak üzere sektöre yön gösterecek. Bu yeni gelişen pazarda köklü bir kredibilitesi olan Alstom Grid’in ürün ve prototiplerine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Alstom, Bouygues ve Intel Labs Europe tarafından oluşturulan bir ortak girişim olan Embix, AB’nin Yedinci Araştırma Projesi çerçevesinde finanse edilen

“COOPERATE” (Enerji Pozitif Çevre İçin Kontrol ve Optimizasyon) adlı “PozitifEnerji” bölgelerine odaklanan bir araştırma projesinde güçlerini birleştirmişti. Alstom Grid halihazırda dünya çapında 30’un üzerinde global Akıllı Şebeke “pilot” uygulamalarına katılmaktadır. Bu projelerden alınan dersler kontrol ve izleme mimarisi tasarımlarında somut değişikliklere yol açmıştır. Yeni mimari tasarımlar Avrupa’daki en son uluslararası cihazların birlikte çalışabilirlik standartlarından (CEN-CENELEC-ESI) ve ABD’deki NIST’ten derlenmiştir.

Alstom Hakkında

Alstom; enerji üretimi, enerji iletimi ve raylı sistem altyapısı alanlarında global bir liderdir, yenilikçi ve çevreyle dost teknolojiler konusunda çıtayı belirleyen kurumdur. Alstom, dünyadaki en hızlı trenin yanı sıra, en yüksek kapasiteli otomatik metro sistemini inşa etmektedir. Hidro ve nükleer enerji, doğalgaz, kömür ve rüzgar enerjisini de içeren çok çeşitli enerji kaynaklarına yönelik anahtar teslimi enerji santrali çözümleri ve ilişkili hizmetler tedarik etmenin yanı sıra Alstom, enerji iletimi için akıllı şebeke odaklı, geniş bir yelpazeye sahip çözümler de sunmaktadır. Yaklaşık 100 ülkede 93.000 çalışana istihdam sağlayan grup 2012/2013 döneminde 20 milyar Euro’nun üzerinde satış yaptı ve yaklaşık 24 milyar Euro tutarında sipariş aldı.

Alstom Grid elektrik iletim alanında 130 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Alstom Grid gerek altyapı hizmetleri gerek ağır sanayi gerekse enerji ticareti çözümlerinin tümünde, müşterilerinin projelerine güç katar. Senelik 4 milyar Euro’nun üzerinde cirosuyla elektrik iletimi sektöründeki en önemli ilk 3 şirket arasında olan Alstom Grid’in dünya genelinde 19.000 çalışanı ve 90’ın üzerinde imalat ve mühendislik merkezi vardır. Akıllı Şebeke gelişiminin kalbinde yer alan Alstom Grid enerji değer zincirinin tümünde -enerji üretiminden, iletim ve dağıtım şebekeleri ile son kullanıcılara kadar- ürün, servis ve bütünleştirilmiş enerji yönetimi çözümü sunmaktadır.

alstom-ve-intel-isbirlig

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.