Ankara-İstabul Yüksek Hızlı Treni 29 Ekim’de hareket edecekAnkara-İstabul Yüksek Hızlı Treni 29 Ekim’de hareket edecek
İl koordinasyon kurulunun toplantısında konuşan TCDD 1. Bölge Müdürü Hasan Gedikli, Yüksek Hızlı Tren ve banliyo trenlerinin 29 Ekim’de çalışmaya başlayacağını söyled

Kocaeli Valiliği tarafından yılda iki kez gerçekleştirilen il kordinasyon kurulunun ikinci dönem değerlendirme toplantısı Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının başkanlığını Kocaeli Valisi Ercan Topaca yaparken, toplantıda ilçe kaymakamları, daire müdürleri ve şube müdürleri de hazır bulundu. Toplantının açılış konuşmasını vali Topaca yaptı. YATIRIMLARI AÇIKLADI
Topaca, kamu yatırımlarının toplu uygulamalarda toplam proje sayısının 774 olduğunu söylerek, bu projeler için toplam 916.574.775.38 TL yatırım yapıldığını söyledi. Topaca, “Bu projelerden 148`i tamamlandı. 579 projemiz ise hala devam ediyor. 87 projemize ise başlayamadık. Genel idare yatırımlarında ise toplam 255 projemizden 37’isini tamamladık, ancak 51 projemize ise hala başlayamadık” diye konuştu.

MAHALLİ YATIRIMLAR
Mahalli idare yatırımlarının da açıklamasını yapan Vali Topaca, “Mahalli idare yatırımlarında ise toplam 519 projeden 111`ni tamamladık, 36 projemize daha başlamadık. Yine bu projelerden 372’si ise hala devam ediyor. Bu yatırımlarımız için toplam 684.972.121,08 TL yatırım yaparken, bu miktarın şuana kadar 206.065.335,09 TL’sini harcadık” şeklinde konuştu.

EN ÇOĞU İZMİT’E
Topaca son olarak ise “Yine geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi büyük yatırımcımız arasında Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İSU geliyor. Daha sonra üniversite, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Karayolları ve TÜBİTAK gibi kurumların da önemli yatırımları var. Kamu yatırımlarının ilçelere göre dağılımına baktığımızda en yüksek dağılım İzmit, Gebze, Kandıra, Çayırova, Gölcük, Kartepe, Körfez, Dilovası, Derince, Karamürsel, Darıca ve Başiskele diye sıralanıyor” ifadelerine yer verdi.

TREN İZMİT’TE DURACAK
Toplantıda Devlet Demir Yolları adına konuşan 1. bölge müdürü Hasan Gedikli, “Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında toplam 10 bin kilometre yol yapacağız. 29 Ekim`de Eskiheşir-İnönü etaplarını açmayı planlıyoruz. Gebze, Dilovası, Tavşancıl, Hereke arasında hızlı tren rayları döşendi, diğer yerlerde de döşemeye devam ediyoruz. Hızlı Yüksek Tren İzmi’te inecek. Şuanki tren garındaki peronlar yıkılacak ve üzerine yürüren merdivenle köprü yapılacak” dedi.

BANLİYO TRENLER DE
Müdür Gedikli, banliyo trenlerinin de 29 Ekim tarihinde açılacağını müjdeleyerek, “Kocaeli-Ankara arası hızlı trenle iki saatte ulaşım sağlanabilecek. Banliyo trenleri de 29 Ekim tarihinde açılacak. Ancak banliyo trenleri hızlı tren raylarında kullanılacak. Ankara-İstabul arasındaki hızlı trenin 3. hattı yapıldığında ise banliyo trenler kendi raylarında devam edecektir” şeklinde konuştu.

2023 HEDEFİNDE 26 PROJE
Ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü adına genel müdür yardımcısı Asım Öztürk konuştu. Öztürk, “2023 yılında genel müdürlüğümüz olarak 64 bin kilometre yol ağımızı bölünmüş yola getirmek gibi bir hedefimiz var. Gebze-İzmir Otoyolu`nun inşaatı devam ediyor. 2023 yılına kadar toplam 26 adet projemiz var. 24 proje Türkiye geneline yayılıyor” dedi.

VİYADÜKLERİ YAPMALIYIZ
Kandıra Sapağı’ndaki çalışmalara da değinen müdür Öztürk, “Gece-gündüz çalışıyoruz. Çalışmak için şuan en uygun zaman. Bitirmemiz için 3 aylık bir zamanımız var. Viyadükleri eğer şimdiden yapamazsak bize kış ayında çok büyük sıkıntı yaşatacaklar. Biz taşıma yaptığımız yönü mecburen kapatıyoruz. Diğer taraftanda yola girmek zorunda kalıyoruz. Ama bu zamanda bunu yapmamız gerekiyor” diye konuştu

VALİDEN MAŞUKİYE TALİMATI
Müdür Öztürk, “Maşukiye yolunun bize verilen 15 Ağustos tarihine bitirilmesi pek mümkün gözükmüyor” diye konuşunca, vali Ercan Topaca “Ben de gittim o yolu yakın bir zamanda inceledim. Oradaki çalışamalarla yolun 30 Ağustos tarihinde tamamlanmasını bekliyorum. 30 Ağustos tarihine kadar o yolu bitirin” talimatı verdi. Toplantı daha sonra basına kapatıldı.

yht

Kaynak : www.bizimkocaeli.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.