Ankara Metrosunun yeni araç setleri gelmeye başladıAnkara Metrosunun yeni araç setleri gelmeye başladı:Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan Ankara Metroları yapım işinde sona yaklaştıklarını ifade etti.

Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent hatlarında rayların döşendiğini ve yakın zamanda test sürüşlerine başlamayı planladıklarını belirten Yıldırım, “Bildiğiniz gibi 2014 yılı Nisan ayında açılması planlanan bu iki hattın açılış tarihini revize ettik. Bu iki hattı Cumhuriyetimizin 90’ıncı kuruluş yıl dönümüne, 29 Ekim 2013’e yetiştirme kararı aldık. Bin kişi, 24 saat 3 vardiya halinde çalışarak 29 Ekim’e bu iki hattı yetiştirmeye çalışıyor” diye konuştu.

-“Ankara Metroları’nın uzunluğu 67,5 kilometreye ulaşacak”

Kızılay-Çayyolu, Sincan-Batıkent ve Keçiören-Tandoğan hatlarının tamamlanmasının ardından Ankara’nın mevcut 23,5 kilometrelik kent içi metro sistemi uzunluğunun 67,5 kilometreye çıkacağına işaret eden Bakan Yıldırım, metro istasyonu sayısının da, 23’den 54’e yükseleceğini kaydetti.

Yıldırım, “Ankara metroları, artık Ankaralı hemşehrilerimizin neredeyse tamamına hizmet edecek hale gelecek” dedi.

-Yeni tren setleri geliyor

Bakan Yıldırım, söz konusu hatlarda kullanılacak 324 aracın ilk kısmının Çin’de üretilmeye başladığını söyledi.

İnşaat çalışmaları ile eş zamanlı olarak metro araçlarının imalatının sürdüğünü açıklayan Yıldırım, “İki hattımızda inşaat çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Bu vesileyle imalatı tamamlanan ilk 2 metro setimiz yola çıktı, Derince Limanı’na gelmek üzere. Birkaç gün içerisinde de Ankara’ya getireceğiz” dedi.

Ankara Metrosu icin alinan metro arac setleri gelmeye basladi

Kaynak : beyazgazete.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.