Bakan Yıldırım Ankara-İstanbul YHT hattı inşaatını incelemek için Bilecike geldiBakan Yıldırım Ankara-İstanbul YHT hattı inşaatını incelemek için Bilecike geldi :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı inşaatında incelemelerde bulunmak üzere helikopterle Bilecik’e geldi.

Bakan Yıldırım’ı Osmaneli Hızlı Tren Şantiyesi’nde, Vali Vekili Metin Çınar, TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Osmaneli Kaymakam Vekili Eflatun Can Tortop, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Jandarma Komutan Vekili Binbaşı Mennan Çokhızlı, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik ve diğer yetkililer karşıladı.

Bakan Yıldırım, yüklenici firmanın yetkililerinden aldığı brifingin ardından, Ankara-İstanbul YHT projesinin Eskişehir İnönü’den Köseköy’e kadar olan 154 kilometrelik bölümüyle ilgili şantiyede aylık toplantılarından birini daha tamamladıklarını kaydetti.

Aylık toplantılarla iş programına göre çalışmaların gerçekleşip gerçekleşmediğini yerinde tespit etmek, bir aksaklık varsa gerekli tedbirleri almak ve projenin gecikmeye meydan vermeden bitmesini sağlamayı amaçladıklarını belirten Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Şu anda geldiğimiz durum nedir? Hattın tamamı 154 kilometre. Yapılan tünel miktarı 35 kilometre, yapılan viyadük miktarı 10 kilometre olmak üzere, diğer kısımlar da yarma ve dolgu şeklindedir. Hattın altyapısı yüzde 99 oranında tamamlanmıştır. Hattın yaklaşık 100 kilometrelik kısmında da panel işleri tamamlanmış. Yani ray serilme işlemleri tamamlanmış, geri kalan işler devam ediyor. Toplam 6 bin direkten 2 bin 100 direk montajı gerçekleştirilmiş. Sinyalizasyonla ilgili kanal çalışmaları büyük oranda tamamlanmış. Sinyal kablolarının çekimine de başlanmıştır. Kısacası proje, planlandığı gibi devam etmektedir. Bazı gecikmeler olmakla beraber, bu gecikmeler projenin genel bitirilmesine, tamamlanmasına herhangi bir olumsuz tesiri olmayacaktır. Onun için gerekli tedbirleri alıyorlar.

Hattın önemli olduğunu ve sadece Ankara’yı Eskişehir’i, Bilecik’i, Sakarya’yı Kocaeli’ni İstanbul’a bağlamadığını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda Bursa, İstanbul ve Ankara üçgeninde ülkemizin ekonomisinin, hatta buna Konya’yı dahil edebiliriz çok büyük bir bölümü gerçekleştiği için çok ciddi bir nüfus alanına sahip olduğu için hattın bir an önce bitirilip devreye alınması hayati bir öneme sahip. Bunun için de arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyorlar. Ddy Genel Müdürlüğü ekip halinde projeyi günlük takibatla sürdürüyor. Amacımız projeyi kısa sürede tamamlamak ve bir yıl sonraya kadar artık seferlere başlamak. Biliyorsunuz, 30 Eylül tarihi itibariyle hazır hale geleceğiz ama projenin açılması ondan sonra kararlaştırılacak bir güne bağlı. Ama biz 30 Eylül’e kadar ciddi bir projeyle ilgili yapım işleri kalmayacak şekilde iş programımızı sürdürüyoruz.”

Bir gazetecinin Bilecik-Yenişehir karayolu ihalesiyle ilgili sorusu üzerine Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Arkadaşlar o yol başlangıçta A1 standardında yapılmıştı. Daha sonra bölünmüş yola çevrilince, keşif bedelinde bir artma olmuştu. Yapılan ihaleyle tamamlamak mümkün olmadı, Yapılacak o iş. Başlanan iş biter. Merak etmeyin, bu zamana kadar yapılanlara bakarsanız Bilecik rampaları ve vadisini delik deşik ettik. Her tarafı demiryolu ve otoyol kalitesinde bölünmüş yolla donattık. Yenişehir-Bilecik’te olur merak etmeyin.

Bakan Yildirim Ankara-İstanbul YHT hatti insaatini incelemek icin Bilecike geldi

Kaynak : www.haberler.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.