BALO projesinde ilk tren 8 Eylül’de Manisa’dan kalkacakBALO projesinde ilk tren 8 Eylül’de Manisa’dan kalkacak :Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) öncülüğünde kurulan ‘Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar’ (BALO) kapsamında ihracat ürünlerini Avrupa’ya TIR navlunlarına göre yüzde 20 daha düşük maliyetle taşıyacak ilk tren Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluş tarihi olan 8 Eylül’de Manisa’dan kalkacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve MTSO Başkanı Bülent Koşmaz’ın fikir babalığını yaptığı Anadolu’nun yükünü Avrupa’ya taşımak için kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) Eylül ayında faaliyete geçiyor. İlk olarak Batı Anadolu olarak kurulan ancak projeye gösterilen ilgi sonucunda tüm Anadolu’yu kapsayacak şekilde Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları (BALO) adını alan çalışmada ilk tren 8 Eylül’de Manisa’dan hareket edecek. Türk ihracat ürünlerini Avrupa’ya TIR navlunlarına (taşıma ücreti) göre yüzde 20 daha ucuza taşıyacak BALO’da ilk treni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Manisa’dan Avrupa’ya yola çıkacak.

AVUSTURYALI ŞİRKET İLE İŞBİRLİĞİ

BALO Yönetim Kurulu Başkanı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, altyapı yatırımları uzun süredir devam eden projenin Manisa’nın kurtuluş tarihi olan 8 Eylül’de faaliyete geçeceğini açıkladı. Koşmaz, projede Avrupa’nın önde gelen demiryolu firması olan Avusturya Demiryolları şirketlerinden Express Interfracht ile işbirliği yapacaklarını dile getirdi. Avrupa’nın çok önemli lojistik merkezleriyle anlaşmalar yaptıklarını ifade eden Koşmaz; “Bütün organizasyonu tamamladık. Avrupa’nın önde gelen demiryolu şirketi Avusturya Demiryolları ile anlaşma imzaladık. Kapıkule’ye kadar taşımayı biz yapacağız. Kapıkule’den itibaren trenlerimizi Avusturya Demiryolları şirketi Express Interfracht alacak, Almanya’ya kadar götürecek. BALO ile ihracatçının maliyetini bir TIR navlununa göre yüzde 20 daha düşük maliyete taşıyacağız” dedi.

68 GİDECEK 68 GELECEK

İlk etapta İzmir, Manisa, Bursa, Eskişehir, Ankara ve Konya’yı devreye alacaklarını kaydeden Bülent Koşmaz, ikinci aşamada Denizli, Gaziantep, Kayseri ve Tekirdağ’ın yüklerini taşımaya başlayacaklarını söyledi. İlk etapta 20 milyon euroluk yatırım yaptıklarını ifade eden Koşmaz; “Şimdilik iki blok trenle başlıyoruz. 68 vagon gidecek, 68 vagon gelecek. İki ay içinde üçüncü blok tren, daha sonraki iki ayda dördüncü blok tren devreye girecek. 2014 yılına geldiğimizde haftada 5 blok trenle Türk ihraç ürünlerini Almanya’nın içlerine kadar taşıyacağız” diye konuştu.

93 ODA VE KURULUŞ ÜYE

BALO Genel Müdürü Hüseyin İşteermiş ise, BALO projesine 93 oda ve kuruluşun ortak olduğunu vurgulayarak bu projenin iş dünyasının güç birliği yapmasını ve lojistik sektörünün daha ileri gitmesini sağlayacağını söyledi. BALO konusunda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun talimatını hatırlatan İşteermiş; “Bu doğrultuda biz oda üyelerimizin yaptığı işi yapmayacağız. Onlara rakip olmayacağız. Üyelerimizden hizmet alacağız. Konteyner depolama, aktarma merkezi, lojistik köy gibi hizmetleri üyelerden alacağız. Lojistik camiası da bu projeden pay alacak” dedi.

Avusturya Demiryolları ile anlaşmadan önce en az 3 ayrı kurumla görüştüklerini dile getiren İşteermiş, görüşmelerin 8 ay sürdüğünü, bu süre sonunda en uygun teklifi Avusturyalılardan aldıklarını söyledi. İşteermiş, projeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın büyük destek verdiğini de belirterek, “Bakanımızın desteğini sırtımızdaki bir el gibi hissettik” ifadelerini kullandı.

BALO NASIL İŞLEYECEK

Yükler, Anadolu’nun çeşitli merkezlerinden demiryolu ile toplanır. Toplama merkezinden sevk edilen araçlar, yükü alınacak noktadan konteynere yükler. Yük toplama merkezine sevk edilir. Elektronik kontrolden geçen konteyner indirilir. Farklı bölgelerden gelen konteynerler Bandırma’daki yük birleştirme merkezine gönderilir. Burada indirilen yükler, Avrupa’daki varış noktalarına göre istiflenir. Merkezden yola çıkan trenler Marmara Denizi’ni Bandırma-Tekirdağ arasından geçer. Vagonlar, Tekirdağ-Muratlı arasına yapılan bağlantı hattı ile ana demiryolu hattına bağlanır. Kapıkule’den sonra taşımayı Avusturya Demiryolları üstlenir.

BALO-da-ilk-tren-8-Eylul-de-kalkacak

Kaynak : www.manisahabergazetesi.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.