Başakşehir metro hattını Başbakan Erdoğan açacak

Başakşehir metro hattını Başbakan Erdoğan açacak
Uzunluğu 21,7 kilometreyi bulan Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu bugün resmen açılıyor. Böylece İstanbul’da metro ağı 124 kilometreye ulaşmış olacak.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin metro ağını 700 kilometrenin üzerine çıkarmak için başlattığı çalışmalara hız verdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan Kadıköy-Kartal metro hattından sonra 21,7 kilometrelik, Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir metrosu da bugün hizmete başlıyor. Açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerçekleştirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin raylı sistemlerini bir bir hizmete alıyor. Geçtiğimiz yıl açılan Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kartal-Kadıköy Metrosu’nun ardından bu yıl da Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu, İstanbulluların hizmetine sunuldu. 29 Ekim 2013’te hizmete girecek olan Marmaray ve 2014 yılında tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayacak Haliç Metro Geçişi ile birlikte ulaşımın ana omurgasını ‘metro sistemi’ oluşturacak. Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy Metro Hattı da 2015 yılında faaliyete girecek.

Kadir Topbaş’ın açıkladığı rakamlara göre belediyenin yatırım bütçesinin yarısından fazlası ulaşım sistemleri için kullanılıyor. Bugün saat 18.00’de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Bağcılar Meydanı’nda düzenlenecek törenle açılışını yapacağı Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu da 2 milyar 865 milyon liraya mal oldu. İstanbul’da yapılan raylı sistem yatırımları ile 2004’te 45 kilometre olan metro ağı 124 kilometreye ulaştı. Şehrin altının adeta demir ağlarla örülmesi için 11 milyar 590 bin liralık yatırım yapıldı.

Yapımına 2006 yılında başlanan Başakşehir Metrosu, ilk seferini 14 Haziran’da yapmıştı. Saatte 111 bin yolcu kapasitesine sahip olan hatta 114 araç çalışıyor. 16 istasyonu olan hattın uzunluğu 21,7 kilometre. Metro sayesinde Otogar-Olimpiyat Stadı arası ulaşım süresi 26 dakikaya indi. Belediye Meclisi’nin haziran ayı oturumunda aldığı karara göre metro hattında 1 Kasım 2013’e kadar yüzde 50 indirimli ulaşım yapılıyor.

Metro hattında kullanılan araçlar da son teknolojiye sahip. 4’lü tren dizisinde 936 yolcu 8’li tren dizisinde bin 872 yolcu seyahat kapasitesi bulunuyor. Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı on-line bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren “Dinamik Yol Haritası” yer alıyor. Araçlar vagon içi ve dışı izlenebilirlik ve kayıt yapma özelliğine sahip CCTV (Kapalı Devre Televizyon Sistemi) ile donatıldı. Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonu da yapıldı.

Kaynak : http://www.zaman.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar