Başbakan Erdoğan Başakşehir metro hattını açtıBaşbakan Erdoğan Başakşehir metro hattını açtı
Erdoğan, Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköyü-Başakşehir Metro hattını açtı, “Marmaray açılınca İstanbul’un bir ucundan öteki ucuna 89 dakikada gidilecek” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul en önemli ulaşım hatlarından biri olan Esenler Otogar-Bağcılar-Mahmutbey- Olimpiyatköyü- Başakşehir Metro Hattı’nı törenle hizmete açtı. Erdoğan, hem saatte 111 bin yolcu taşıyacak metro hattını hem de İstanbul’a yapılan ulaşım yatırımlarını anlattı, “En büyük çevreci biziz” dedi. İşte Başbakan Erdoğan’ın açılıştaki sözleri:

İstanbul’a 708 km. metro

İnşaatı devam eden, proje aşamasında olan hatlar da bittiğinde İstanbul’da toplam metre uzunluğumuz 708 kilometreye ulaşacak. Bugün açılışını yaptığımız Otogar, Bağcılar, Başakşehir Metrosu 18 istasyonla hizmet verecek. Yeni metro hattımız saatte 111 bin yolcu taşıyacak. Engelli vatandaşlarımızın rahat kullanımı için ne gerekiyorsa yapıldı. Açılışını yaptığımız hat yaklaşık 1,5 milyar dolara maloldu.

Vatandaş 60 dakika kazandı!

Bu güzergahta kişi başına günlük 60 dakika zaman tasarrufu sağlanmış olacak. Toplu taşımada işletme maaliyetleri, yol bakım giderleri, akaryakıt tasarrufu gözönüne alındığında sadece 2013 yılı için bu sistemin ekonomiye katkısı 200 milyon dolar. Daha az araç kullanılacak, atmosfere salınan karbondioksitte azalma olacak. Çevreciler gelin bakın bunu görün. Gerçek çevreci AK Parti iktidarıdır.

Bağcılar-Kirazlı 10 dakika

1994’de belediye başkanı oldum. O zaman buranın belediye başkanı şimdi milletvekimiz Feyzullah Kıyıklık’tı. Daha sonra görevi Lokman kardeşimiz devraldı. Onunla beraber ‘Durmak yok yola devam’ dedik. Bu da bize yetmez. Yeşiliyle herşeyiyle. 20 yıl önce ‘Bağcılar’dan metro geçecek’ denseydi inanır mıydınız? Mesele bu. İş bilenin kılıç kuşananındır, olay bu. Yeni hattımızla Esenler Otogarı’ndan metroya binen vatandaşımız 10 dakikada Bağcılar Kirazlı’da olacak. Başakşehir Otogar arası 30 dakikada gidilecek. Bağcılar’la Olimpiyat köyü arası 16 dakikaya inecek.

Kartal-Başakşehir 89 dakika

Marmaray’ın devreye girmesi ve Anadolu-Avrupa yakalarındaki metro sistemlerinin entegre hale gelmesiyle Üsküdar ile Başakşehir arası 60 dakikaya iniyor. Başakşehir’den Kartal, yani İstanbul’un Batı ucundan doğu ucu 89 dakikada katedilebilecek. Dur, kalk falan yok. Sakin sakin oturup, kitabını gazeteni okuyarak, beyler gibi belirlenen saatte hedefe ulaşacaksın. Bu büyük yatırımın İstanbul’a, İstanbullular’a tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

CHP’yi de eleştirdi…

Erdoğan konuşmasında Kılıçdaroğlu’nu da eleştirdi: “Bazıları ‘gençler bizim umudumuz’ diyor, AK Parti buna hayır mı diyor. Ey Kılıçdaroğlu sen bu gençlere ne verdin de konuşuyorsun. Biz eğitimden ulaşıma, şu anda Fatih Projesi’yle, okullarda attığımız adımlarla gençlerimize imkanlar hazırladık. 1990’da, ah benim yavrularım, siz daha yoktunuz. Ama Bağcılar’da bu caddeler de yoktu. Buralar bataklıktı, çamurdu ama şimdi modern Bağcılar var.”

5 yıldızlı otelleri bırakın komşunuzla oturun!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun açılışında vatandaşlara Ramazan çağrısı yaptı, “Hepinizden yoksulları bu ay içinde daha bir hatırlamanızı, bir tas çorbayı beraber paylaşmanızı istiyoruz. Bırakın beş yıldızlı otelleri ve komşularınızla beraber oturun” dedi.

Marmaray 29 Ekim’de açılıyor

BAŞBAKAN Erdıoğan, “Boğaz’da 29 Ekim’deki açılışını yapacağımız Marmaray ile biraz daha aşağısında yaptığımız çift katlı tüpgeçit de 2015’de bitecek” dedi, ekledi: “Boğaz’ın üzerinde 2’si denizin altında üç köprü oluyor. Köprülerin beşincisi de Yavuz Sultan Selim Köprüsü. İnşallah o da 2015’de bitecek.”

İstanbul’da 124 km metro ağı

BAŞBAKAN Erdoğan’ın açtığı ve 1.5 milyar dolara mal olan Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir Metrosu ile birlikte İstanbul’da metro ağı 124 kilometreye ulaştı. 2004 yılında 45,1 kilometre olan raylı sistemlere, son 9 yılda 79,3 kilometre uzunluğunda yeni raylı sistem eklendi. Böylece, raylı sistemlerin uzunluğu yüzde 176 oranında artırılarak, toplu ulaşımı rahatlatmak adına önemli adımlar atıldı. Bugüne kadar toplam metro ağı için 11 milyar 590 bin liralık yatırım yapıldı. Son olarak, geçtiğimiz yıl Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kartal-Kadıköy Metrosu’nun açılışı yapılan metro için milat olacak tarih ise 29 Ekim 2013. Bu tarihte hizmete girecek Marmaray ve 2014 yılında tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayacak Haliç Metro Geçişi ile birlikte ulaşımın ana omurgası metro sistemi olacak. Ayrıca 2015 yılında da, Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy Metro Hattı da faaliyete girecek.

metro-acilisi

Kaynak : haber.gazetevatan.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.