Çinde Eski Demiryolları Bakanına İdam CezasıÇinde Eski Demiryolları Bakanı İdam Cezası
Çin’de eski Demiryolları Bakanı Liu Cıcün’e görevini kötüye kullanmak ve rüşvetten iki yıl ertelemeli idam cezası verildi. Eski Demiryolları Bakanı Liu’nun 25 yıl boyunca aldığı rüşvet 10 milyon dolardan fazla.

Başkent Pekin’deki iki nolu Orta Halk Mahkemesi’nin kararına göre, 60 yaşındaki Liu’nun, tüm siyasi haklarından yoksun bırakıldığı ve rüşvet aldığı için mallarına el konduğu belirtildi.

Liu’nun, 1986-2011 yılları yerel demiryolları idarelerindeki görevleri ve bakanlık yaptığı dönemde konumundan avantaj sağladığı, 11 kişiye terfi alması, projelerde kolaylık ve kargo ihalelerinde yardımcı olduğu kaydedildi.

Liu görevde olduğu sürede yaklaşık 10 bin kilometrelik dünyanın en uzun yüksek hızlı demiryolu hattını kullanıma soktu.

Eski bakanın görev süresi boyunca 64,6 milyon yuan (10,53 milyon ABD doları) rüşvet aldığı açıklandı.

Liu’nun bakan olduğu dönemde akrabalarının yasaları çiğneyerek bazı ihaleleri kazanmasını sağladığı ifade edilirken, bu durumdan aile ve akrabalarının da haksız kazanç elde ettiği belirtildi.

Mahkeme, Liu’nun suçlarının kesin delil ve olaylarla sabit olduğunun altını çizerek, yasalara göre cezalandırılması gerektiğine hüküm verdi.

Liu Cıcün, 2003 yılında Demiryolları Bakanı olarak göreve başlamış ve multi milyar dolarlık yatırımlarla ülkedeki hızlı tren ve tren ağlarının genişlemesi projesine öncülük etmişti.

Liu, martta Şi Cinping’in devlet başkanı olmasının ardından yolsuzlukla mücadele kapsamında cezalandırılan en yüksek seviyedeki devlet görevlisi oldu.

Ülkedeki en güçlü kurumlardan biri olan Demiryolları Bakanlığı, mart ayında kabine açıklanırken kaldırılarak, Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında birleştirilmişti.

Çin, geçen yıl yapılan ÇKP Kongresi ve bu yıl mart ayındaki başkanlık değişiminin ardından öncelikle parti içindeki yolsuzluk, görevini kötüye kullanma ve bürokrasiyle mücadele edeceğini açıklamıştı.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr