Ebru Gültekin Ilıcalı davası için bilirkişi kusur TCDD’nin dediEbru Gültekin Ilıcalı davası için bilirkişi kusur TCDD’nin dedi :Feneryolu Tren İstasyonu’nda bebeğini trene yerleştirmeye çalışırken hayatını kaybeden Ilıcalı davasında bilirkişi hazırladığı raporda asli kusurun TCDD işletmesinde olduğunu ve annenin ‘tamamen kusursuz’ olduğunu yazdı
Kadıköy’de peronla tren arasında kalarak yaşamını yitiren Ebru Gültekin Ilıcalı’nın ölümüne ilişkin davada bilirkişi, TCDD’yi asli kusurlu buldu. Bilirkişi bebeğini trene yerleştirirmeye çalışırken ölen Ilıcal için de, “Anne olmanın heyecanı ve sorumluluğu ile hareket etmiş olup, kusurlu olmadığı kanaatine varılmıştır” tespitini yaptı.

Dışarıda kalmıştı
Feneryolu Tren İstasyonu 11 Temmuz 2012 günü feci bir kazaya sahne olmuştu. Okan Üniversitesi öğretim görevlisi Ebru Gültekin Ilıcalı, 4 yaşındaki oğlu Ege’yi vagona yerleştirmiş ardından da bebek arabasıyla birlikte tren kapısına doğru hareket etmişti. Bebek arabasını geçirirken kapının aniden kapanması üzerine dışarıda kalan Ilıcalı, kapıyı açmak için çabalarken trenin hareket etmesi sonucu perona düşerek can vermişti. Bu acı kazadan tam 1 yıl sonra Ilıcalı’nın yakınları ve arkadaşları önceki gün yine o istasyonda bir araya geldi. İstasyona çiçekler bırakan Ilıcalı’nın yakınları yaptıkları açıklamada, olayda sorumluluğu olan tüm yetkililer cezalandırılana kadar mücadelede edeceklerine dikkat çekerek, Bakanlığın TCDD yetkililerine yönelik soruşturma açmamasını eleştirdi.

Trenin kapıları TSE’ye aykırı

Öte yandan olay yerinde yapılan keşfin ardından hazırlanan bilirkişi raporu da dün mahkemeye sunuldu. Bilirkişi heyeti, asli kusurun TCDD işletmesinde olduğunu belirtirken, kondüktör ve makinistin tali kusurlu olduğunu vurguladı. Raporda, trenin hareket etmemesi için 3 cm’den büyük cisimlerin kapıya sıkışmasının yeterli olduğunun TSE tarafından öngörüldüğü ama bebek arabasının sıkışmasına rağmen trenin kapıları kapanarak hareket ettiği belirtildi. Kondüktör Süleyman Uğur ve makinist Abdullah Çiğdem’in de görevlerini tam olarak yerine getirmedikleri belirtildi.

Ebru-Gultekin-ilicali-davasi-icin-bilirkisi-kusur-TCDD-nin-dedi

Kaynak : milliyet.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.