İlk yerli hızlı trenin prototip projesi yoldaİlk yerli hızlı trenin prototip projesi yolda
İlk yerli otomobil Devrim’i üreten TÜLOMSAŞ bu defa yüksek teknolojiye sahip Hızlı Tren Projesi alanına giriyor.

TÜLOMSAŞ çatısı altında Hızlı Tren Ar-Ge çalışmaları yapılacak ayrıca ilk yerli hızlı trenin prototip projesi ve üretimi de gerçekleştirilecek. TCDD Hızlı Tren konusunda TÜLOMSAŞ’ın birikim ve tecrübesinin yanında teknolojiyi de buluşturmasını istiyor. Türkiye’nin ilk YHT seferlerinin Ankara ve Eskişehir arasında başlatıldığını söyleyen yetkililer yapılacak ihale ile yeni bir döneme girileceğini kaydetti. TCDD yetkilileri, “Bu çalışmalar Türkiye’nin Yüksek Hızlı Tren teknolojisine geçiş çalışmalarıdır. Zaten TÜLOMSAŞ uzun süredir bu tip projeler üzerinde yoğunlaştırıldı. Bu ihaleyle birlikte fikirler projeye dönüşerek ilk prototip Hızlı Tren üretimi de yapılacak” dedi.

TASARIM VE ÜRETİM

TCDD TÜLOMSAŞ kanalı ile 4 Temmuz’da yapılacak olan ihalenin ardından prototip proje yapımına da geçilecek. Yapılacak olan ihaleyi kazanan firma işe başladığı tarihten itibaren tasarım çalışmaları boyunca, en az 3 TCDD, 3 TÜLOMSAŞ ve 2 Danışman firma personeli interaktif olarak yüklenici personeli ile birlikte çalışacak. Oluşturulan tasarım projesinin hemen ardından prototip ilk üretim yapılacak ve test sürüşleri de bugünkü YHT hatları üzerinde yapılacak.

BUGÜNE UYUMLU OLACAK

Tasarımı yapılacak YHT setlerinin özellikleri TCDD’ye ait her Yüksek Hızlı Tren hattında ( Ankara-Konya-Ankara; Ankara-İstanbul-Ankara; Ankara-İzmir-Ankara ve Ankara-Sivas-Ankara ) bulunan sistemler ile tam güvenlik ve uyum içinde çalışacağı belirtildi. En ufak detayın dahil düşünüldüğü projede TCDD kurumsal renkleri de dahil olmak üzere yüklenici firma ve proje ekibi, en az 8 farklı renk kombinasyonları ile ilgili çalışma yaparak TCDD ve TÜLOMSAŞ’ın seçimine sunacak. Tasarımlarda TCDD kurumsal logoları kullanılacak.

YHT AR-GE MERKEZİ

TÜLOMSAŞ’ın Hızlı Tren teknolojisi ile büyük bir atılım yapacağı projede en önemli noktalardan biri de araştırma geliştirme (AR-GE) merkezinin kurulması olacak. TÜLOMSAŞ bünyesinde kurulacak merkezle Hızlı Tren alanındaki teknolojik araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılacak. Bu merkezin mevcut Tülomsaş tesisleri içerisinde olacağı belirtildi.

ilk-yerli-hizli-tren-protatip-projesi

Kaynak : www.eskisehirliyiz.biz

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.