İspanyada tren kazası : Kara kutu yargıçta (Video)İspanyada tren kazası : Kara kutu yargıçta :İspanya’nın kuzeybatısında yer alan Galiçya bölgesinde devrilen yolcu treninde ölenlerin sayısı 80’i geçti, kimilerinin durumu ağır 150’ye yakın yolcu da yaralandı.

200’den fazla yolcu taşıyan trenin sekiz vagonunun hepsi Santiago de Compostela kenti yakınlarında raydan çıktı.
İlgili Konular

Avrupa

Başkent Madrid’den Ferrol kentine gitmekte olan trenin hız limitini iki kat geçtiği belirtiliyor.

İspanyol medyasına konuşan kaynaklar, hız sınırı saatte 80 km olan viraj dönemecine trenin saatte 190 km hızla girdiğini ifade ediyor.

İspanya’da son 40 yıldır bu büyüklükte bir tren kazası meydana gelmemişti.

Olay ardından Galiçya bölgesinde üç gün yas ilan edilirken, Santiago de Compostela doğumlu Başbakan Mariano Rajoy kaza mahalini ziyarete giderek kazada ölenlerin yakınlarına taziyelerini bildirdi.

Rajoy, “Bugün çok zor bir gün. Korkunç, dramatik bir kaza geçirdik” diye konuşup kazanın ‘uzun süre hafızlarda’ kalacağını söyledi.

Tren yolu şirketi Renfe’nin başkanı Julio Gomez Pomar, kaza yapan trende herhangi bir teknik sorun olmadığını belirtti.

İspanyol radyosuna konuşan Pomar, “Tren kazanın olduğu sabah denetimden geçmişti. Bu trenler her 7.500 km’de denetlenir… Bakımı son derece iyiydi” dedi.

Galiçya’da en az 78 kişinin öldüğü bu son kazanın ardından trenin kara kutusu olayı soruşturmakla görevlendirilen yargıca teslim edildi.

BBC’nin Madrid muhabiri Tom Burridge İspanyol demiryollarının genelde iyi bir güvenlik siciline sahip olduğunu ve geçen yıllar içinde hükümetlerin demiryoluyla ulaşıma büyük yatırımlar yaptığını söylüyor.

Galiçya’nın bölgesel hükümetinin başkanı Alberto Nunes Feijoo, kazaya neyin sebep olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu belirtti. Ancak İspanyol medyasında çıkan haberlerde kaza esnasında trenin çok aşırı hızda gittiği bildiriliyor.

El Pais gazetesi, görgü tanıklarına göre trenin raylardan çıktığı virajı alırken hız limitinin iki katı süratle gitmekte olduğunu yazdı.
‘Cehennem gibiydi’

Trende 218 yolcu olduğu belirtiliyor.

Olay yerine ilk ulaşanlardan iftaiyeci Jaime Tizon, kaza bölgesinin “cehennem” gibi olduğunu söyledi.

Cesetleri ve yaralıları trenden çıkardıktan hemen sonra ABC’ye konşan Tizon, “Cehennemden geliyorum. Motor mu yoksa vagonlardan biri mi yanıyordu tam göremedim” dedi.

Görgü tanığı Ricardo Montesco tren virajı geçtikten sonra vagonların üst üste bindiğini söyledi. İspanyol Cadena Ser radyosuna konuşan Montesco, “Bir sürü kişi dibinde sıkışmıştı. Vagonlardan çıkarmaya çalıştık ama trenin yandığını gördük… Ben ikinci vagondaydım ve orası da yanıyordu. Cesetler gördüm” dedi.

İspanya’da bundan önceki en büyük tren felaketi 1972 yılında ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde raydan çıkan bir trenin 77 kişinin ölümüne yol açtığı kazaydı.

Torre del Bierzo’da da 1944’te meydana gelen tren kazasında yüzlerce kişi ölmüş, General Francisco Franco’nun uyguladığı sansür nedeniyle ölü sayısı 78 olarak verilmişti.

ispanya_tren_kazasi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.