İstanbulun metroları ondan sorulurİstanbulun metroları ondan sorulur
Yaklaşık 20 yıldır İstanbul’daki metro inşaatlarında çalışan İsmail Gündoğdu, şehrin ilk metrosundan günümüze kadar hemen her hattın tünel şefliğini yapmış.

Ziyaretçiler için bir hatıra defteri tutturan Gündoğdu, siyasilerden sanatçılara kadar pek çok tanınmış ismin, metro inşaatlarını ziyaret ettiğini söylüyor.

İstanbul’un metro ağı geçtiğimiz günlerde açılan Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu ile 124 kilometreye ulaştı. Yaklaşık 14 milyonluk nüfusa sahip olan şehrin ulaşımını kolaylaştırmak için yerin altını demir ağlarla ören binlerce kişi var. Onlardan biri de İstanbul’un ilk metro tünelini açan İsmail Gündoğdu. Yaklaşık 20 yıldır şehrin hemen her metro inşaatında tünel açan Gündoğdu, ziyaretçilere bir hatıra defteri tutturmuş. Gündoğdu, “İstanbul’un ilk metrosu Taksim’dekiydi. Türkiye’de ilk kez metro yapıldığı için ziyaretçisi de çok oluyordu. Sanatçılardan güzellik yarışması adaylarına kadar hemen herkes Taksim metro inşaatını ziyaret ediyordu. Bu yüzden bir defter tutturmak istedim. Gelen önemli ziyaretçiler buraya düşüncelerini yazdı. Tabii şimdi metro teknolojilerine alışıldığı için sadece alanı olan kişiler iş gezisi yapıyor.” diye konuşuyor.

Gündoğdu’nun İstanbul Metroları Hatıra Defteri adını verdiği ajandada politikacılardan işadamlarına, sanatçılardan öğrencilere kadar birçok kişinin notu bulunuyor. İnşaatı 18 Kasım 1993’te ziyaret eden Yonca Evcimik, “Tüm metro çalışanlarına bizlere gösterdikleri yakın ilgi ve yardımdan dolayı sonsuz teşekkürler.” notunu düşmüş. 1994’te CHP’nin Büyükşehir başkan adayı olan Ertuğrul Günay “İstanbul’a hizmet etmek ülkemize ve dünyaya hizmet etmektir. İstanbul’a emeği geçen herkese içten teşekkürler.” yazmış. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise adaylık döneminde ziyaret ettiği metroya inşaatına Büyükşehir Belediye başkanlığına seçilince de gelmiş. 6 Aralık 1994’te Erdoğan “Metro Taksim-Levent hattının makas birleşim bölümünün açılışında bir mutluluğu yaşadık. Emeği geçen tüm yönetici ve işçi kardeşlerimden Allah razı olsun. Hizmete girdiğini görmeyi de dönemimiz için Rabb’imden temenni ediyorum.” notunu yazmış. Metro hatıra defterine son notu ise 12 Şubat 2013’te Üsküdar şantiyesinde basın gezisi yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş düşmüş. Gündoğdu, İstanbul Metroları Hatıra Defteri adını verdiği ajandayı bir metro müzesi kurulduğu takdirde bağışlayacağını söylüyor.

Ailesiyle inşaatında çalıştığı metroları kullanırken mutlu olduğunu anlatan Gündoğdu, “Taksim metrosu, üç aşamada yapıldı. Şehrin altında çalışmak biraz zor tabii. Evlerin altından gidiyorsunuz, her an her şey olabilir. Kartal-Kadıköy’de E-5’in altından tünel açtığımız için çok zorlanmadık. Şimdi Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunu yapıyoruz. Burası da yer yer çok zorluyor bizi. Çünkü sık yapılaşmanın altında köstebek gibi tünel kazıyoruz.” diyor. Metro inşaatında heyecanın eksik olmadığına değinen Gündoğdu “Telefonum 24 saat açık oluyor. Şantiyeden her an bir çökme, aksaklık haberi gelebilir. Başka işlerde de çalıştım ama metro inşaatları kadar heyecanlı değildi. Şantiyeden gelen her aramaya ‘acaba kötü bir şey mi oldu’ diye tedirgin bakıyorum ama ilk metroyu yaparken kimse ne olacağını bilmiyordu. Şimdi tecrübe kazandık. Şantiyenin etrafını bile güzelleştirerek çalışıyoruz. Bahçemizi yapıyoruz, domatesten bibere, gülden laleye kadar her şeyi ekiyoruz.” şeklinde konuşuyor.

istanbulun metroları ondan sorulur

Kaynak : www.zaman.com.tr

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.